„Určitě jako studenti víte, že půjdeme do italských Benátek, nikoliv do Benátek nad Jizerou," upřesnil hned v úvodu prezentace pro své spolužáky jeden ze čtveřice odvážných studentů z Gymnázia Dr.Randy. V jabloneckém Eurocentru představili svůj záměr před celou školou. Prozradili, že se rozhodli trochu se „opičit" po významném českém romantikovi a vydat se po svých až do skoro tisíc kilometrů vzdálených Benátek.

Nudit se nebudou

Studenty čeká jeden prázdninový měsíc svižné chůze. Denně chtějí zvládnout třicet kilometrů. Nebudou určitě ale pochodovat jen tak naprázdno. Stejně jako kdysi Mácha, budou i oni psát ze své cesty deník. A protože doba pokročila, budou také ze svého putování natáčet krátký film. „Připravíme dia show z naší cesty a naše zápisky by měly vyjít také knižně," upřesnil Dominik Liška.

Na svoji pouť se vydají z Prahy směrem do Českých Budějovic, Linzu, Salzburgu a Insbrucku. Pohoří Alpy pokoří v Brenenském průsmyku a dál půjdou až do Benátek. Počítají, že tisícovka kilometrů jim potrvá měsíc včetně několika dnů volna a zaslouženého odpočinku. Častým dotazem spolužáků bylo, zda se nebojí ponorkové nemoci, když budou tak dlouho spolu. „Proti ponorce jsme už přijali potřebná opatření a určitě ji zvládneme," dodali všichni svorně.

Můžete jít s nimi

Odstartují třetího srpna. „Všichni můžete vyrazit s námi, tedy alespoň do Hodkovic. Půjdeme od školy, samozřejmě pěšky. A v Hodkovicích nasedneme do autobusu směr Praha. Vždyť Mácha se také na svoji pouť vydal z Prahy. Jeho trasu chceme do detailů kopírovat," dodali mladí cestovatelé.

Proč právě Mácha?

A zvládnou to fyzicky? Tak o tom vůbec nepochybují. „Všichni jsme sportovci a jsme zvyklí chodit po Jizerkách, po Krkonoších. Určitě máme natrénovanou fyzičku," potvrdil Dominik Liška.

A právě jeho maminku napadlo, aby si cestu Máchy zkusili na vlastní kůži. „Když jsem já četl jeho deník z cesty po Itálii, pochopil jsem, že nebyl zase až takový romantik, jak se o něm v českém jazyku říká, dokonce se nechal i zatknout," dodal Dominik.

Máj před spaním

Pár dnů volna kluci využijí hlavně na regeneraci případně vyrovnání skluzu, který by chytli při zdolávání naplánovaných kilometrů.

Spát budou ve stanech, zásoby si ponesou sebou a sem tam něco přikoupí na trase. Určitě si vezmou nějaké doplňky stravy na regeneraci svalů, vitamíny a na začátek cesty také řízky od maminky.

S úsměvem dodali, že si sebou vezmou i dílo Karla Hynka Máchy Máj.