„Zaměřujeme se především na rodiče. Chceme jim vysvětlit, jak správně pečovat o své zuby, aby to pak oni mohli naučit své děti," vysvětlila Lenka Ackermannová, školní asistentka zubní péče, která přednášku a besedu vedla. Projekt s názvem Zdravý úsměv v mateřských centrech probíhal v jabloneckém Informačním centru mládeže, které podobné pořady pro rodiče nabízí pravidelně.„Účastníci dnes dostanou také informace o tom, jak se zuby dětí prořezávají a jak má vypadat prvotní péče," doplnila Ackermannová.

První setkání

První setkání se zubním lékařem, jak doporučila, musí proběhnout v klidném prostředí, aby dítě mělo čas vnímat bílý plášť a nástroje, se kterými se v ordinaci setká.

Důležitý je ale také přístup lékaře. Očekává se, že bude brát ohled na to, že malý pacient přichází poprvé.

„Maminky také upozorním na největší nešvary, patří k nim třeba dudlík namočený v medu. Je až s podivem, kolik maminek ho ještě dnes takto používá," upozornila Lenka Ackermannová.

Cukr ničí v noci

Vedle dudlíku jsou, podle školní zubní asistentky, také nevhodné lahve s dudlíkovým uzávěrem.

Maminky je často dávají dětem na noc, nejčastěji se sladkou šťávou nebo čajem.

„Cukr pak má celou noc na to, aby dětské zuby ničil. Není to jen při prořezávání zoubků. Bez ohledu na věk působí negativně na zubní sklovinu," varovala Ackermannová.

Pijte čistou vodu

Nejlepším nápojem na noc je čistá voda nebo slabý bylinkový čaj. Pokud maminky oponují, že se jejich dítě čisté vody nenapije, měly by ji především pít samy.

„Cílem projektu o zubní péči je nezahrnovat rodiče zbytečnými odbornými termíny, ale příjemnou formou je přesvědčit, aby dbali o ústní hygienu nejen dětí, ale také svoji," připomenula asistentka.

A kdy se vydat poprvé s dítětem ke stomatologovi?

„Určitě v době, kdy ho nic nebolí. Ukázat mu prostředí, seznámit ho s lékařem i sestřičkou. Nejlépe je to ve věku kolem dvou let," připomenula asistentka.

Povídání o zubní hygieně bude mít ještě své pokračování. Pro maminky tak nabídne zajímavý dopolední program.

A navíc, i když jsou cílovou skupinou rodiče malých dětí, mohou se povídání o tom, co zubům škodí a co prospívá, zúčastnit každý, kdo si svého chrup váží.

Nebo patříte k těm, kteří se na návštěvu zubaře těší?

Autor: Dagmar Březinová