Dvě hodiny čekal architekt, historici a lidé z vedení města, než zcela zaschne vzorek navrhované barvy. „Jde o šedomodrou. Byla vybrána na základě průzkumu staré fasády," vysvětlil Petr Vobořil, náměstek primátora.

Zatím není zcela jisté, kdy bude objekt zpřístupněn veřejnosti. „Bude tomu na podzim. Kvůli tomu, že se musí při rekonstrukci postupovat podle historických stavebních procesů, nejde s určitostí přesný den otevření ještě určit," vysvětlila Lea Machurová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, která koordinuje celý projekt rekonstrukce bývalé fary.. Největším problémem je přitom důkladné vyzrání omítek. Poslední vlhké dny procesu nepřidávají. „V domě je to jak v prádelně, nic nevysychá," doplnila koordinátora prací.

V měsíci červnu probíhaly práce na úpravách podkroví, dodělávají se omítky. Dělníci stěrkovali podlahy jako přípravu na pokládku parket. „Je vymalováno, právě se instaluje osvětlení a vyměřuje se nábytek," přiblížila finální práce Machurová.

Lahůdka pro archeology

Součástí prací byl i archeologický průzkum, který přinesl mnohá překvapení. V interiéru přízemí pod dřevěnou podlahou archeologové našli původní základy barokních kachlových kamen a v sousední místnosti, takzvané černé kuchyni, zachované topeniště.

Našly se staré kanalizační kamenné šachty, objevilo se původní kamenné ostění zazděných dveří na západní straně, které sloužily jako vchod do chlíva.

Další cenný objev byl uskutečněn ve sklípku hned za těmito nálezy, kde se po odkrytí zeminy na celé ploše podlahy objevila téměř neporušená původní cihlová dlažba.

V prvním patře, rovněž po rozebrání dřevěné podlahy, byl nalezen dlouhý, hluboký prostor s klenbou.

„Jde o ojedinělý nález. Takový unikát nenajdete na sever od Prahy, alespoň já dosud u něčeho podobného nebyl," popsal archeolog Petr Brestovanský ze Severočeského muzea v Liberci, který na faře prováděl archeologický výzkum. Našly se však i staré noviny či mince.

Rekonstrukce za miliony

Na průběh rekonstrukce či záchrany nejstaršího jabloneckého domu slyšel různé názory Roman Král, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, investora rekonstrukce. „Dokonce i takový, že by bylo jednodušší a lacinější dům zbourat a postavit repliku. Jistě, lacinější by to bylo. Máme takové náhražky všude kolem nás. Ať už hovoříme o stavbách, nábytku, potravinách, rodinách nebo třeba facebooku. Nezapomeňme, že tu nejde jen o dům, ale kus naší nejstarší historie, která nám pomalu mizela před očima," vysvětloval již v minulém roce.

Bývalá fara čp. 1 v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší a nejvýznamnější stavební historickou památku města a neopominutelnou dominantu v původním centru obce.

Manželé Scheybalovi zakoupili objekt bývalé fary v polovině šedesátých let minulého století a postupně ho přeměnili na pozoruhodné místo, kde se spojoval archiv a knihovna soukromého badatele s ateliérem kreslíře a ilustrátora.

Po smrti manželů Scheybalových se stal tento objekt majetkem města a v současné době probíhá za přispění dotace z Evropské unie jeho rekonstrukce na víceúčelové kulturní centrum Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, které bude sloužit obyvatelům a návštěvníkům Jablonce n. N.