Zhruba 250 let stará roubeno-hrázděná chalupa, kde se konaly pravidelné výstavy, keramické kurzy nebo Dny řemesel a kde si mohli turisté prohlédnout dobovou expozici či koupit drobné dárky v podobě autorské keramiky a šperků, bude mít nového majitele.

O keramiku z Ateliéru manželů Michálkových však návštěvníci Kryštofova Údolí nepřijdou. Výtvarnice Ivana Michálková, která ve vesnici tvoří a bydlí, ji nabízí také v obchůdku s keramikou přímo pod tamním orlojem.

„Byl to náročný rok. Vzhledem k tomu, že máme otevřeno jen v sobotu a v neděli, tak v posledních šesti měsících jsme kvůli vládním nařízením mohli mít otevřeno jen asi deset dní. O hlavní sezony jsme přišli,“ shrnula výtvarnice, která v neděli 27. prosince musela obchůdek u orloje zase uzavřít. Jakmile se však opatření v souvislosti s šířením koronaviru uvolní, bude tam své výrobky z keramiky opět nabízet.

Nanynky.
Liberecký kraj propaguje místní tvůrce, chce jim pomoci

Také na orloji, který patří mezi největší turistická lákadla v obci, mohou lidé tvorbu Ivany Michálkové vidět. Zhotovila pro něj keramické prvky na znamení zvěrokruhu a na fáze Měsíce. Orloj, jenž je v provozu od roku 2008, se skládá z 22 figur. Osmnáct z nich se každý den od 8 do 22 hodin vždy v celou rozpohybuje.

Orloj je umístěný v budově bývalé trafostanice a i na druhý svátek vánoční přilákal do vesnice desítky návštěvníků. Podle místních jich bylo ale mnohem méně než obvykle.

Potvrdil to i starosta obce Pravoslav Svačinka. „S ohledem na vládní opatření je uzavřený kostel i Muzeum betlémů a hraček. Turistů přijíždí nyní méně, na druhou stranu je však menší návštěvnost naší obce pro obyvatele tak trochu odpočinkem,“ poznamenal starosta.

David Nejedlo
Funkcí zoo už není být zvěřincem, říká ředitel liberecké zahrady

Dalším lákadlem, které vždy v adventní době vábí do Kryštofova Údolí k výletu, je venkovní a rozměrný Jírův betlém. Akademický malíř Josef Jíra ho vytvořil v roce 1999 jako triptych. V levém křídle je umístěný král Herodes při vraždění neviňátek, uprostřed je nejsvětější rodina v chlévě a napravo pak útěk svaté rodiny do Egypta. Šestnáct metrů dlouhý betlém je k vidění od začátku adventu do svátku Tří králů a po setmění je i nasvícen. „Jezdíme se na něj dívat každý rok. O to více jsem ráda, že i v této nelehké době je zase vystavený. Kouzelná je i celá vesnička a její okolí,“ řekla Klára, která do Kryštofova Údolí přijela s rodinou z České Lípy.

V sousedství Jírova betlému návštěvníky baví také kašna s názvem Čůrající voříšek. Autorem svérázného díla je akademický sochař Aleš John, kterému stál modelem český strakatý pes. Za zmínku mezi pamětihodnostmi v Kryštofově Údolí stojí také barokní Kostel svatého Kryštofa, který je z vnějšku krytý břidlicovým obkladem, a také fotografy vyhledávaný kamenný železniční viadukt v sousední Novině, který slouží už od roku 1900.