Dva domy na příjezdu do Jablonce, v Zeleném údolí, ve kterých byly dříve holobyty, půjdou k zemi. Přípravné práce k bourání započaly už 20. února.Do května by mělo být hotovo, a to včetně terénních úprav. Pozemek se stane strategickou plochou umožňující v budoucnu například narovnání státní silnice I/14 a zlepšení příjezdu do města ve směru od Liberce.

Platili opravy

Oba objekty Liberecká 146,148 byly již vybydlené a v havarijním stavu. Jejich obyvatelé měli ve většině případů nájemní a ubytovací smlouvy na dobu určitou a postupně se vystěhovali.

Na holobyty byly domy upraveny v roce 1997. V zimě pravidelně docházelo k zamrzání vodovodu a v havarijním stavu byla i elektroinstalace. V posledních třech letech radnice zajišťovala v obou domech pouze běžné opravy za zhruba sto tisíc korun.

Skoro dva miliony

Demolice a následné úpravy, které v této části Liberecké probíhají, vyjdou na 1,8 milionu korun. „Peníze na demolici jsme už měli rezervované v rozpočtu loňského roku, takže rozpočet roku 2014 tato částka neovlivní," vysvětlil náměstek primátora pro ekonomiku Miloš Vele.

Dopravní omezení

Při likvidaci obou domů je třeba částečně uzavřít silnici. Provoz řídí semafory a řidiči projedou pouze v jednom jízdním pruhu. Omezení je naplánováno ode dneška do 14. března, v délce asi sedmdesáti metrů.

Důvodem k omezení provozu v těchto místech není samotná demolice, ale především zajištění bezpečnosti na přilehlé komunikaci při probíhajících demoličních pracích.