„Podívej v tom baráku až nejsou ani okna. No ti to teda vybydleli," pronesl v tramvaji číslo 11 muž středního věku k partnerce a mírně se ušklíbl. Právě na trase z Jablonce do Liberce dopravní prostředek vyjížděl ze zastávky Zelené údolí. „Prej jim všem dali náhradní byty," dodala žena.

Oba domy skutečně vypadají podstatně hůře než před pár lety. Radnice do nich investovat nechce, ba právě naopak. Chystá se je poslat k zemi. „Jsou i demoliční výměry," potvrdila mluvčí radnice Markéta Hozová, že příliš náhradních bytů se nerozdává.

„Oni ti nájemníci tak nějak vysublimovali," řekla mluvčí s nadsázkou. Řada lidí tu byla u příbuzných bez platné smlouvy a museli se postarat sami. Ostatním skončila nájemní smlouva tak jako tak, protože ji tu měli na dobu určitou. Radost z toho nemají moc lidé v Kokoníně, kam několik rodin přesídlilo.

Z místa se nechce dobrovolně hnout tedy jen jedna rodina. Jak se Deníku podařilo zjistit, požadují od radnice jako jednu z variant byt na Mírovém náměstí v Jablonci. „Všechno běží. Oba domy by měly do zimy padnou," dodala náměstkyně primátora Soňa Paukrtová. Na jejich místě se s další výstavbou už nepočítá.