Pelhřimov je v České republice hlavním městem rekordů. A to přesto, že ještě před dvaceti lety bylo Muzeum rekordů a kuriozit neexistujícím pojmem.

U jeho zrodu tenkrát stál Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den, který je se svými kolegy Lubošem Rafajem a Josefem Vaňkem rovněž autorem České knihy rekordů a pořadatelem červnového festivalu rekordů, který je největší akcí svého druhu na starém kontinentě.

Základní informace o muzeu v Pelhřimově: Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici muzea mapujícího unikátní výkony českých a světových rekordmanů, setkáte na každém kroku. Muzeum rekordů a kuriozit jediná instituce tohoto druhu ve střední Evropě sídlí v centru města rekordů, v historické věži sloužící v minulosti jako součást opevnění města pod názvem Dolní brána.

Obři nad 205 cm výšky, dospělí trpaslíci pod 135 cm a tlouštíci s obvodem pasu nad 145 cm mají do Muzea rekordů a kuriozit vstup zdarma, stejně jako v prvém prázdninovém týdnu děti, které přinesou ukázat své vysvědčení se samými jedničkami !

Otevřeno každý den, celý rok, tel. 00420 777 601 304, 565 321 327.

„Agentura Dobrý den, zastřešující v ČR oblast rekordů a kuriozit, je provozovatelem Muzea rekordů a kuriozit, které je ve střední Evropě zcela ojedinělým turistickým lákadlem, ale také živoucím dokladem o tom, že úsloví o „zlatých českých ručičkách" má stále svoji platnost … a také o tom, že my Češi, Moravané a Slezané máme svůj vyhlášený smysl pro humor," představuje unikátní muzeum Miroslav Marek.

Důkazů umu českých rukou a nápadech českých hlav je v obou pelhřimovských rekordmanských expozicích řada.

Jedinečné nástroje, ale i stroje

Mají tu například polévkový hrnec, do kterého se vejde pět dospělých lidí, funkční kytaru ze 17 tisíc sirek, na níž koncertoval i věhlasný kytarový virtuóz Štěpán Rak, housle z kamene, na které pro změnu hrál také náš vynikající houslový virtuóz Jaroslav Svěcený. A což teprve úchvatný Pražský hrad zhotovený z 10 800 špejlí nebo 222x zmenšená Muchova Slovanská epopej. Nejen dětské návštěvníky ohromí čtyřmetrový plyšák. Věřili byste, že do obřího pyžama, které v muzeu rovněž najdete, se vejde 98 lidí?

Technicky založené jedince jistě zaujme nejmenší motorka, která je vysoká jako pivní lahev a může jet rychlostí až 50 kilometrů v hodině. Milovníci sladkého ocení největší čokoládový zámek, pak jsou tady i sošky ze špejlí, funkční jízdní kolo ze dřeva, keramický džbánek 2,5 mm, kilometry měřící šála, nejmenší kolo nejdelší prskavka. A také obří bunda, rekordní spací pytel a tři stovky dalších trojrozměrných NEJ!

V neposlední řadě je součástí muzea fotogalerie se snímky, které zachycují nejunikátnější okamžiky, při nichž vznikaly rekordy posléze zapsané do České knihy rekordů i do světových rekordních tabulek.

Procházka Českou knihou rekordů

V Pelhřimově ale Agentura Dobrý den otevřela i další turistický cíl: stezku s názvem „Procházka Českou knihou rekordů". Jde o 1,5 km okruh centrem Pelhřimova města rekordů vycházející z Muzea rekordů a kuriozit a končící v Domě dobrých dnů na Nábřeží rekordů a kuriozit s expozicí „Zlaté české ručičky + unikáty ze sirek". Cestou si můžete prohlédnout obří exponáty, seznámit se s řadou rekordmanů a na třech zvukových tabulích si podle vlastního výběru zadat a vyposlechnout přes 300 rekordních údajů z České knihy rekordů, a to i v angličtině a němčině.

Některé kuriozity pelhřimovského Muzea rekordů:- celodřevěné kolo má i řetěz ze dřeva a jezdí!
- největší vejce na světě vážilo 2,455 kg
- funkční parní stroj ze skla je světovým unikátem!
- největší kolekce „nesmysluplných lžic" recese a řezbářské umění v jednom
- do největšího pyžama se vešlo 98 lidí
- z největšího porcelánového šálku by si mohlo dát kávu 36 lidí
- nejmenší džbánek vytočený na kruhu má na výšku 2,5 mm a objem 1/3 kapky
- kytara zhotovená ze sirek skutečně hraje
- do obřího hrnce se vejde polévka pro 9 200 lidí
- minimotorka je vysoká jako láhev od piva, ale jezdí 50kilometrovou rychlostí
- …a muzeum má i nejrozsáhlejší háčkované dějiny zemí českých. Kolekci tvoří 120 uháčkovaných postav od Praotce Čecha, přes Cyrila a Metoděje, Karla IV., mistra Jana Husa, Komenského, Marii Terezii, T. G. Masaryka až k V. Havlovi a všichni jsou si podobní !