Plnoleté narozeniny „oslaví" v sobotu 22. října v Národním domě Dolní Poustevna.

„Hlavní hvězdou bude kytarista Miloš Dodo Doležal se svou kapelou a objev českého rock and rollu John Wolfhooker," prozradil jeden z pořadatelů Petr Bydžovský.

Zpěvák kapely Toxic People, která bude na Tibetu také hrát, si hlavně pochvaluje, že festival se daří pořádat již tak dlouhou dobu. Připomněl, že nedávno dopadla krize například na známý festival Čtverec nebo Kyjovský festiválek. Ani jeden se letos totiž neuskutečnil.

„Když jsme v roce 1999 zakládali Koncert pro Tibet, tak na Hradě ještě seděl Václav Havel. Dobrý přítel Dalajlámy spoluvytvářel pro takové akce příznivé klima. Dnes máme za prezidenta Miloše Zemana, který pochlebuje čínským komunistům a lidé, když vidí plakát na náš festival s protestujícím Tibeťanem, se hned bojí uprchlíků," vysvětlil člen spolku Attack from North.

Tibet je specifický tím, že se koná na třech scénách. Na hlavním sále vystoupí sedm kapel, 
v restauraci vznikne DJ scéna a ve vinárně nebude chybět děčínská čajovna Ve Vlnách a hlavně výstava o okupované zemi včetně představení sdružení M.O.S.T. a krámku s různými výrobky z Tibetu.

Hlavní letošní hvězda Miloš Dodo Doležal se do povědomí československých fanoušků dostal již v 80. letech se skupinou Vitacit. Krátce byl i členem Pražského výběru. V 90. letech vystupoval sólově.

Z této doby pochází jeho hit Soudím.

„Nyní hraje v kapele se svým synem baskytaristou," uvedl další z pořadatelů Ondřej Uherek. „Těšit se můžete na hity Já chci se ptát těch králů, Sybila nebo Karlův most."

Doležal přitáhne spíše „starší máničky", kdežto pražští John Wolfhooker jsou jasnou volbou pro mladé fanoušky rockové muziky.

„Víte, kdo hraje v kapele John Wolfhooker na kytaru? Rony Janeček! Právě on v roce 2008 ohromil svou hrou na kytaru porotce v soutěži Česko Slovensko má talent. Nedávno vystupoval třeba ve vídeňské opeře," láká Uherek.

BÝVALÝ KOBLÍŽEK

Na baskytaru u Wolfhookra hraje zase Filip Vlček, bývalý lídr kapely Koblížc!, která na Tibetu také dříve vystupovala.

„Hned jsem si na naše hraní na Tibetu vzpomněl a chtěl jsem sem zavítat i s Wolfhookerem. Vždy to tam bylo skvělé," sdělil brýlatý mladík.

Dále na hlavním sále vystoupí místní Toxic People, železnobrodští tvrďáci F.A.King, veselé skáčko 
z Nového Boru v podání Chásky a vítěz regionální soutěže kapel – nadějní Breed. „A nesmíme zapomenout na The Snuff. Tato pražská partička si zahrála letos v létě na polském Woodstocku před milionem lidí. Po Tibetu se zase vydává na turné po Skandinávii," prozradil Bydžovský.

Scéna s dýdžeji uvede místní hvězdy drum and bassu Dj Streach, Dj Tommy.d, Dj Dexter a Masox.
Vstupné na festival je 
149 korun v předprodeji (Knihkupectví Disk v Rumburku a Varnsdorfu) a na místě 199 korun.

Program 18. ročníkuVelký sál – hlavní stage
18. – 18.30 Breed
18.50 – 19.30 Cháska
20 – 20.40 The Snuff
21 – 21.40 John Wolfhooker
22.10 – 22.45 Miloš Doležal
23.20 – 24 Toxic People
00.20 – 01.10 F.A.King
Dj scéna: Dj Streach, Tommy.d, Dexter, Masox
Chill out: Čajovna Ve Vlnách, krámek, výstava o Tibetu
Více na www.free-tibet.cz