Liberec se v pondělí 5. března večer připojil k dalším deseti městům včetně Prahy, kde probíhaly velké demonstrace na náměstích. Lidé protestovali hlavně proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). V proslovech ale zaznívala i nespokojenost se současnou politickou kulturou.

„Jsme nespokojeni s vývojem České republiky. Není možné akceptovat osobu, která si neuvědomuje vlastní chybu. Nechceme se vrátit do nesvobody. Máme obavy z budoucnosti nás i našich dětí. Říkáme hlasitě NE,“ zaznělo v proslovu  Zdeňka Leszkovena, který rezonoval mezi přítomnými lidmi na náměstí před libereckou radnicí.

Leszkoven pak doplnil ještě dvě konkrétní výzvy.  „Vyzýváme k odvolání Zděnka Ondráčka ze sněmovní komise pro kontrolu GIBS a k odvolání Tomia Okamury jako místopředsedy Poslanecké sněmovny,“ dodal Leszkoven, který loni v Liberci organizoval protesty proti Babišovi Proč? proto!

Tisíce lidí protestovaly 5. března na pražském Václavském náměstí proti zvolení Radka Ondráčka do kontrolní komise GIBS a proti premiérovi Babišovi.
Obušku, z GIBSu ven! Lidé protestovali proti Ondráčkovi, ale i proti Babišovi

Řada lidí také dávala najevo hlasitý nesouhlas s alibistickým Babišovým vyjádřením na Twitteru, že chce navrhnout odvolání Ondráčka. Z davu se tak ozývalo Ne Babišovi! a Babiše do koše!

Ještě před shromážděním, které bylo označeno jako petiční akce, se jeden z protestujících pustil i do poslance za Liberecký kraj Jiřího Bláhy. „Jeden ze zastánců Ondráčka je náš pekař Bláha. To si vzpomeňte, až si tam příště půjdete koupit koblihu,“ napsal Martin Škrabálek. Nakonec setkání zazněla česká hymna.

Ilustrační foto.
Okresy se budou papírově stěhovat. Změna se jen v kraji dotkne desítek obcí