Stačí dojet autem do Líšného a rovnou naskočit na kolo a jet. A je a jet až do Turnova.Včera po obědě vyrazili na nový úsek cyklostezky Greenway Jizera první oficiální uživatelé. „Přáli jsme si, aby stavba byla hotová na konci léta, vše ale protáhla digitalizace katastru, kvůli které se pozemky cyklostezky mírně posunuly," přiblížil starosta Malé Skály Michal Rezler.

Mezi Malou Skálou a Dolánkami vyrostly dva nové mosty a u Rakous byl pro kola rozšířen most železniční. Celkem vzniklo nově jen 2, 6 kilometru nových tras, zbytek vede po stávajících cestách. „Jen jsme je novými úseky propojili," přiblížil Jiří Lukeš, manažer Sdružení Český ráj, které je koordinátorem projektu Greenway Jizera.

Úsek navazuje na již dříve vystavěné úseky Malá Skála Líšný a Dolánky Turnov.

„Hlavně v létě přilákala cyklostezka do Líšného citelně více turistů. Jen litovali, že se tady musí otočit. Paráda bude, až bude cyklostezka postavená do Brodu, Kvůli cyklostezce jsme na jejím prozatímním konci otevřeli infocentrum s občerstvením," přiblížil starosta Líšného Jiří Mikeš.

Nový úsek Greenway Jizera Dolánky Malá Skála stál více než 34 milionů korun, když 92,5 procenta pokryla dotace Evropské unie z ROP Severovýchod. Zajímavost nového úseku cyklostezky, jež má v budoucnu kopírovat celý tok řeky Jizery najdou zvídaví cyklisté, in-line bruslaři i pěší na úseku mezi Malou Skálou a obcí Rakousy. Úsek je totiž vybaven veřejným osvětlením.

Celý úsek cyklostezky lemují odpočinková místa a informační tabule. „Budou instalovány i sčítače uživatelů bez rozlišení cyklista chodec," doplnil Lukeš.