VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči jsou jako roboti, běží a zachraňují

Jablonec n. N. - Jablonečtí hasiči zachránili v loňském roce hodnoty za 35 milionů. Volejte kdykoliv číslo 112, ozve se Telefonní centrum tísňového volání

28.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Hasiči dnes už nejezdí jen k požárům. Počty požárů klesají, více je výjezdů k dopravním nehodám, které jsou spojené s těžkými úrazy a vyprošťování osob z vozidel. Při dopravních nehodách také často odstraňujeme uniklé nebezpečné látky. Nejvyšší počet výjezdů představují ale technické pomoci," uvedla zásahy hasičů na Jablonecku Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Co znamená technická pomoc? Nejčastěji hasiči vyjíždějí k otevírání bytů. A práce to není jednoduchá. V době bezpečnostních zámků a zabezpečení dveří musejí myslet na to, aby byt zpřístupnili cestou nejmenších škod. Na řadu pak přijde žebřík, pomocí kterého se dostávají do bytu třeba oknem. Dalším, častým důvodem pro výjezd jsou také popadané stromy.

„Lidé častou nedovedou odhadnout, k čemu volat nebo nevolat hasiče. Je špatné, pokud je v opačném případě zneužívají. Existuje mnoho událostí, které nám sice občané hlásí, ale u případu nezastaví. Každý volající by se měl přesvědčit, co se stalo a vyloučit planý poplach, který nás stojí velké finanční prostředky," doplnila Zdenka Štrauchová.

Alespoň upozornit

Na Jablonecku fungují dva sbory profesionálních hasičů, v Jablonci a v Tanvaldě. Velké množství požárů zneškodní už v zárodku. I díky lidem, kteří mají více možností, jak se hasičů dovolat. Někdy sice nepomohou, ale alespoň na událost upozorní.

„Velkým nebezpečím jsou také požáry ve výrobních provozech. Dnes už je mají ale většinou velké firmy dobře zabezpečené. V minulém roce jsme k takovým ohňům vyjížděli méně. Zlepšila se kontrolní činnost firem a mnoho z nich mají nainstalovaná bezpečnostní zařízení," doplnil Miloš Jakubík, vyšetřovatel příčin požáru v jabloneckém hasičském sboru.

K nejnáročnějším výjezdům patří situace, ve které figuruje více lidí, třeba hromadné dopravní nehody nebo požáry panelových domů, kdy se musí evakuovat hodně osob, některé třeba i handicapované, nepohyblivé a hlavně vyděšené. A ještě k tomu uprostřed noci.

Pomohou ostatní

K případu vyjíždí minimálně osm hasičů. Pokud krajské středisko vyhodnotí situaci jako náročnější, povolává ostatní, dobrovolné jednotky. Na většině obcí jsou dnes dobrovolné hasičské sbory. Některé z nich mají takové vybavení, že mohou zasahovat i mimo svoji obec. A ty právě přijíždějí k větším událostem. Často také zůstávají po zlikvidování ohně u požářiště, aby profesionální hasiči mohli být v pohotovosti pro další případ," vysvětlil vyšetřovatel Jakubík.

Požadavky na hasiče se stále zvyšují. Musí mít maturitní zkoušku, musí projít lékařskou prohlídkou, fyzickými testy, psychotesty a prokázat odborné znalosti. Každý den absolvují školení, každý rok několik přezkoušení. Stále dělají nějaké zkoušky a doplňují si znalosti. Mylná je domněnka veřejnosti, že přijdou a jen čekají, až někde začne hořet. „Celý den mají pevný program, který musí dodržet," upozornila tisková mluvčí.

Hasičina je náročná

U hasičů je velmi důležitá fyzička a znalost nové techniky. Pracují s rozbrušovacím agregátem, vyprošťovací technikou, motorovými pilami, čerpadly, zdravotním vybavením. Musí opakovaně procvičovat zachraňování i slaňování, výjimkou není ani výcvik s vrtulníkem. V Jablonci, Liberci, Semilech a České Lípě působí také speciální lezecké skupiny, které trénují na skalách a v lesích. Hasičina je velmi náročná práce, která zasahuje do všech oborů lidské činnosti.

„Hasiči jsou jako roboti. Běží a zachraňují. Jsou to všehoschopní lidé. U zásahu nemusí skoro padnout ani slovo, každý ví, kdy a pro co má kam sáhnout, kde je jeho místo," vylíčil Miloš Jakubík.

Náročná práce přináší někdy náročné myšlenky. Po návratu od událostí, často dramatických, spojených s úmrtím, mají proto hasiči k dispozici psychologa, který s nimi událost probere.

Autor: Dagmar Březinová Ing. Mgr.

28.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 25 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha CNC soustružnických center. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha CNC soustružnických center, -. Pracoviště: Teneo 3000 s.r.o., Hlavní, č.p. 986, 468 51 Smržovka. Informace: Malý, +420 776 227 545.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 000 Kč

Sociální pracovníci v azylových domech, probačních střediscích, nápravných a jiných zařízeních pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník v sociálních službách, , Nabízíme:, " zaměstnání na plný úvazek, " perspektivní zaměstnání, " práci v příjemném prostředí a v malém kolektivu, " zázemí velké celostátní organizace, " 15.000 Kč hrubého měsíčně, " možnost prodloužení pracovní smlouvy, Požadavky: Střední odborné (vyučen), " vzdělání odpovídající zákonu o sociálních službách č. 108/2006 Sb., " popř. ochota si požadované vzdělání doplnit, " spolehlivost, " sociální cítění, " občanská bezúhonnost, " ztotožnění s posláním organizace, Směnnost: Nepřetržitý provoz , " Denní: = > 7 - 19 hod. , " Noční: = > 19 - 7 hod. , , Náplň práce: , " Poskytovat pomoc mužům a ženám ( ve věku od 18 let ) bez domova a pomáhat s řešením jejich situace., " Přenocování, možnost osobní hygieny, poradenství. , " Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím , " Pomoc při uplatnění práv a oprávněných zájmů , Kontaktní údaje: +420 483 317 120; jablonec@nadeje.cz, Strukturovaný životopis a přihlášku do výběrového řízení zasílejte na adresu NADĚJE, Za Plynárnou 13, 466 01 Jablonec nad Nisou nebo e-mailem na jablonec@nadeje.cz , do předmětu uveďte zkratku PSS-Jablonec n./N.. Pracoviště: Naděje - 001, Za Plynárnou, č.p. 3816, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Tomáš Šretr, +420 483 317 120.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 300 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Vazební věznice Liberec vyhlašuje v souladu s ustanovením § 22 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na obsazení služebního místa:, , STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE, (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr), , Zákonné a další požadavky:, ? minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, ? zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, ? trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3. TT od 23.900,- Kč)., - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici)., - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní vyžití, apod., , Místo služebního působiště: Místní jednotka JS při OS Jablonec nad Nisou , , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, , Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis,, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru,, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání,, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS"., , Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS JBC".. Pracoviště: Vězeňská služba čr-vv liberec-justiční stráž, Mírové náměstí, č.p. 494, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 602 784 967,482 426 270.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SLÉVAČ - pracovní poměr na dobu 90 dnů., - bez alergií - práce s hliníkem, zdatnost, prašné prostředí, Hlásit se osobně každé pondělí 10-12 hodin - Na Perštýně 519/9a, 460 01 Liberec. Pracoviště: Ternopstav cz s.r.o. - pracoviště, Vedlejší, č.p. 88, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Klára Poláková, +420 608 140 263.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tragická sobota. V kraji zemřel první motorkář v tomto roce

Sražený chodec. Ilustrační foto.

Přecházela mimo přechod, srazilo ji auto, naštěstí se nic nestalo

Jablonecká strážnice vytáhla řidiče z hořícího vozidla

Jablonec n. N. – V pátek 23. března ráno uprostřed křižovatky u úřadu práce zastavilo auto, z něhož se kouřilo a lítaly jiskry. Strážnice, která měla tou dobou službu na přechodu pro chodce před obchodní akademií, začala ihned jednat.

FOTO: Opět se koná biatlonová exhibice

V sobotu 24. března se koná tradiční biatlonová exhibice a Mistrovství ČR žen a mužů – supersprint, finále. Organizátoři z SKP Kornspitz Jablonec plánují na biatlonovém stadionu zahájení v 11 hod., nástřel v 11.45 hod.

Lidé ze Žižkova Vrchu se ptali na dopravu a hřiště

Jablonec n. N. – Ve čtvrtek 8. března se konalo ve školní jídelně ZŠ Pasířská letošní první setkání vedení města s občany Žižkova Vrchu.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Jablonec n. N. – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT