VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči jsou jako roboti, běží a zachraňují

Jablonec n. N. - Jablonečtí hasiči zachránili v loňském roce hodnoty za 35 milionů. Volejte kdykoliv číslo 112, ozve se Telefonní centrum tísňového volání

28.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Hasiči dnes už nejezdí jen k požárům. Počty požárů klesají, více je výjezdů k dopravním nehodám, které jsou spojené s těžkými úrazy a vyprošťování osob z vozidel. Při dopravních nehodách také často odstraňujeme uniklé nebezpečné látky. Nejvyšší počet výjezdů představují ale technické pomoci," uvedla zásahy hasičů na Jablonecku Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Co znamená technická pomoc? Nejčastěji hasiči vyjíždějí k otevírání bytů. A práce to není jednoduchá. V době bezpečnostních zámků a zabezpečení dveří musejí myslet na to, aby byt zpřístupnili cestou nejmenších škod. Na řadu pak přijde žebřík, pomocí kterého se dostávají do bytu třeba oknem. Dalším, častým důvodem pro výjezd jsou také popadané stromy.

„Lidé častou nedovedou odhadnout, k čemu volat nebo nevolat hasiče. Je špatné, pokud je v opačném případě zneužívají. Existuje mnoho událostí, které nám sice občané hlásí, ale u případu nezastaví. Každý volající by se měl přesvědčit, co se stalo a vyloučit planý poplach, který nás stojí velké finanční prostředky," doplnila Zdenka Štrauchová.

Alespoň upozornit

Na Jablonecku fungují dva sbory profesionálních hasičů, v Jablonci a v Tanvaldě. Velké množství požárů zneškodní už v zárodku. I díky lidem, kteří mají více možností, jak se hasičů dovolat. Někdy sice nepomohou, ale alespoň na událost upozorní.

„Velkým nebezpečím jsou také požáry ve výrobních provozech. Dnes už je mají ale většinou velké firmy dobře zabezpečené. V minulém roce jsme k takovým ohňům vyjížděli méně. Zlepšila se kontrolní činnost firem a mnoho z nich mají nainstalovaná bezpečnostní zařízení," doplnil Miloš Jakubík, vyšetřovatel příčin požáru v jabloneckém hasičském sboru.

K nejnáročnějším výjezdům patří situace, ve které figuruje více lidí, třeba hromadné dopravní nehody nebo požáry panelových domů, kdy se musí evakuovat hodně osob, některé třeba i handicapované, nepohyblivé a hlavně vyděšené. A ještě k tomu uprostřed noci.

Pomohou ostatní

K případu vyjíždí minimálně osm hasičů. Pokud krajské středisko vyhodnotí situaci jako náročnější, povolává ostatní, dobrovolné jednotky. Na většině obcí jsou dnes dobrovolné hasičské sbory. Některé z nich mají takové vybavení, že mohou zasahovat i mimo svoji obec. A ty právě přijíždějí k větším událostem. Často také zůstávají po zlikvidování ohně u požářiště, aby profesionální hasiči mohli být v pohotovosti pro další případ," vysvětlil vyšetřovatel Jakubík.

Požadavky na hasiče se stále zvyšují. Musí mít maturitní zkoušku, musí projít lékařskou prohlídkou, fyzickými testy, psychotesty a prokázat odborné znalosti. Každý den absolvují školení, každý rok několik přezkoušení. Stále dělají nějaké zkoušky a doplňují si znalosti. Mylná je domněnka veřejnosti, že přijdou a jen čekají, až někde začne hořet. „Celý den mají pevný program, který musí dodržet," upozornila tisková mluvčí.

Hasičina je náročná

U hasičů je velmi důležitá fyzička a znalost nové techniky. Pracují s rozbrušovacím agregátem, vyprošťovací technikou, motorovými pilami, čerpadly, zdravotním vybavením. Musí opakovaně procvičovat zachraňování i slaňování, výjimkou není ani výcvik s vrtulníkem. V Jablonci, Liberci, Semilech a České Lípě působí také speciální lezecké skupiny, které trénují na skalách a v lesích. Hasičina je velmi náročná práce, která zasahuje do všech oborů lidské činnosti.

„Hasiči jsou jako roboti. Běží a zachraňují. Jsou to všehoschopní lidé. U zásahu nemusí skoro padnout ani slovo, každý ví, kdy a pro co má kam sáhnout, kde je jeho místo," vylíčil Miloš Jakubík.

Náročná práce přináší někdy náročné myšlenky. Po návratu od událostí, často dramatických, spojených s úmrtím, mají proto hasiči k dispozici psychologa, který s nimi událost probere.

Autor: Dagmar Březinová Ing. Mgr.

28.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Ilustrační foto
14

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Češi holdují videohrám. Nejmenší zájem v EU projevují Slovinci

Severní Čechy - Česká republika je zemí s nadprůměrným podílem mladých hráčů videoher. Z okolních států mají videohry radši pouze Němci.

Slevová spirála se dotočila, Češi jsou více než kdy dříve ochotní si připlatit

Severní Čechy - V posledních pěti letech stoupl podíl dražšího zboží v letácích z pětiny téměř na čtvrtinu. I když tedy Češi stále hledí především na cenu, dopřávají si více kvalitnějších potravin a luxusnějšího zboží než dříve. Taková zjištění plynou z analýzy společnosti Česká distribuční. 

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

Severní Čechy - V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Řetězec Globus dostal pokutu 183 milionů korun. Za nekalé praktiky k dodavatelům

Trmice, ČR - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal prvostupňové rozhodnutí, v němž potrestal obchodní řetězec Globus ČR za porušení zákona o významné tržní síle, kterého se tento řetězec dopouštěl vůči některým dodavatelům potravin. Celková výše pokuty činí 183 187 559 korun. Řetězec může proti rozhodnutí podat rozklad, lhůta činí 15 dnů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT