Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury rozhodně není strana jednoho muže. Tvrdí to jednička na kandidátce hnutí v Libereckém kraji, zdravotní sestra a vedoucí úseku služeb v Domově důchodců Velké Hamry, Jana Hnyková.

Není to žádná ranařka, jak by se mohlo zdát z televizních debat. Je to věcná, a empatická žena, která ale ví, co lidi pálí a vidí, kde je nejvíc potřeba pomáhat.

A na co se jí ptají lidé v předvolební kampani nejvíc? Vzorek z on-line rozhovoru nabízíme v přepisu rozhovoru, který si můžete přečíst v plném znění na www.libereckydenik.cz.

Hnutí Úsvit propaguje přímou demokracii, tedy přímé volby jmenovitých poslanců, hejtmanů, starostů. Od kdy byste to chtěli zavést a v čem vidíte výhody?

Nejdříve chceme prosadit zákon o obecném referendu a ta dá možnost rozhodovat o věcech přímo. To znamená, že chceme hned v prvém celostátním referendu oslovit občany, zda chtějí přímo volené politiky a jejich trestní a hmotnou odpovědnost a také jejich odvolatelnost. Každý takový politik by se měl zodpovídat ze své práce, ze svých rozhodnutí a jednání vůči svým voličům v daném okrsku.

Chcete zavést přímou demokracii, jak byste se vyrovnávali s nízkou volební účastí, kterou mělo například referendum v Liberci a bylo tak neplatné?

Zákon by měl fungovat tak, že se nejdříve v petici sesbírají podpisy a pak dojde k referendu. Takže například bude-li se to týkat na celostátní úrovni, stačí sesbírat 85 tisíc podpisů na petiční archy, což je jedno procento oprávněných voličů v ČR. To dává možnost občanům rozhodovat o věcech přímo a občané velmi diskutují nad danou problematikou. To je skutečná přímá demokracie.

Jak se jako zdravotní sestra díváte na situaci v liberecké nemocnici? Kdo je v právu, šéf záchranky Mackovík nebo paní Kocumová?

Šéf záchranky pan Mackovík řídí záchrannou službu v LK a jako ředitel zodpovídá za její fungování. Paní Kocumová jako radní pro zdravotnictví zodpovídá za finanční prostředky organizace, které jsou přímo pod vedením kraje. Je potřeba hledat úspory, jak v záchranné službě, tak na úrovni kraje.

Nemohu se ubránit dojmu, že Úsvit v čele s Tomiko Okamurou navazuje na tradici japonského nacismu, respektive nenávisti k jiné rase. Velmi mne mrzí všechny ty rasistické a xenofóbní teze, které vaše hnutí razí. Můžete mi upřímně sdělit, zda opravdu i vy věříte v „cikánský stát" a kde by měl být?

Musím důrazně odmítnout, že hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury navazuje na nějaké tradice japonského nacismu… Problematikou romské otázky se ale opravdu dlouhodobě zabývá. Má připravené konkrétní návrhy zákonů, například příplatek za dítě by měl být vyplacen jen když dítě plní řádně školní docházku a chodí na preventivní lékařské prohlídky.

Chceme zvýšit i adresnost dávek, například peníze na školní obědy, pomůcky do školy nebo výlety by měl úřad vyplácet adresně škole a nedávat je rodičům, které je mohou zneužít.

Proč právě Tomio Okamura? Oslovil vás on nebo vy jeho a jaké bylo seznamení? Co na vaší politickou kariéru říka rodina, nechybíte jim?

Tomio Okamura mě oslovil sám jako členku výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR za Liberecký kraj a požádal mě, zda bych nebyla na prvním místě kandidátky hnutí Úsvit v LK. Je to velmi bezprostřední člověk. Vážím si na něm jeho vztahu k české zemi.

A rodina? Mám dospělého syna a žiji sama. O svém čase si rozhoduji pouze já. A mohu se předvolební kampani věnovat na plno, což nevylučuje, že si vyslechnu i jeho názor.