Po čtyřech měsících výběrového řízení konečně vybrali firmu, které svěří vybudování prvního kamenného hospice v Libereckém kraji. Stala se jí českolipská společnost CL-Evans. Na hospic přestaví bývalý sirotčinec v Liberci.

Zkoumaná nabídka

Výběrové řízení se na Libereckém kraji protáhlo hlavně kvůli důkladnému zkoumání jednotlivých nabídek a cen. „Prověřovalo se snad úplně všechno. Každá položka v každé nabídce. Jestli není nadceněná nebo naopak podceněná. Chtěli jsme mít jistotu, že vše bude správně," vysvětlil krajský radní Petr Tulpa.

Nakonec zvítězila českolipská firma, která přestavbu hospice zvládne za částku 93 a půl milionu korun. „Pokud vše půjde dobře, začne se už na začátku července pracovat," upřesnil Tulpa. Že by se někdo snažil výběr firmy zpochybnit, nepředpokládá.

Téma pro prezidenta

Liberecký kraj je jedním ze dvou, které jako poslední v České republice zatím podobné zařízení nemají. Paradoxně druhým krajem je Vysočina. Oblíbené místo současného prezidenta Miloše Zemana.

Informace o postupu při jeho vzniku si vyžádal na schůzce těch, kteří mají na budování hospice největší podíl. Nechyběla například ředitelka Hospicové péče svaté Zdislavy Taťána Janoušková, která o kamenný hospic usiluje už pět let. „Prezident se o hospice už dlouho dobu živě zajímá. Při svých návštěvách jim věnuje svůj čas," řekla Deníku.

Její slova sám potvrdil i v Jablonci na setkání s lidmi: „Obecně si myslím, že se u nás věnuje málo pozornosti lidem, kteří odcházejí ze života často velmi nedůstojným způsobem. Proto vítám hospicovou péči kdekoli, kde lidem důstojný odchod umožní."

Na lůžka se už čeká

Podle Taťány Janouškové se lidé na kamenný hospic v Libereckém kraji už ptají: „Každé tři dny mi někdo zavolá a ptá se na místo v něm. Když jim řeknu, že bude hotový za rok, posmutní. Pro většinu z nich už je to moc pozdě."