Objevili tam různé drobné předměty, které dokladují život původních majitelů. Do sbírky jim tak přibyly třeba hračky po dětech několika generací rodu Des Fours, které zámek obývaly až do roku 1945. „Třeba objevíme celou tehdejší posilovnu," radoval se z nálezu kastelán zámku Jiří Holub a pokračoval: „Jen jedna dáma, která si nerozuměla se svým nevlastním synem z rodu Des Fours, si odvezla, co jí patřilo." 

„Objevili jsme dokonce posilovací stroj pana hraběte," pochlubil se Jiří Holub, kastelán státního zámku Hrubý Rohozec. „Při dalším úklidu sklepních a půdních prostor jsme našli krabici s názvem Muskelstärker Apparat. Hrabě ho dostal v roce 1911. Jedná se už o klasický kladkový posilovač. Nejprve to byla změť drátů. Dnes si ho mohou návštěvníci prohlédnout v plné kráse," doplnil kastelán.O hraběti Des Fours historické prameny prozrazují, že dbal na své tělo i ducha. Proto nepřekvapily ani dvě činky, které objevili pracovníci zámku ve sklepě. „Podle fotek z 30. let bylo vidět, že o sebe hrabě velmi pečoval,"doplnil Jiří Holub.

Návštěvník očekává v nové sezóně zase další překvapení. Na zámku proto musí myslet nejen na nutné opravy, ale také na další poklady, které objekt ještě ukrývá a nachystat je pro blížící se sezónu.

„Už od roku 2009 připravujeme postupně novou expozici. Mnoho věcí tady totiž v 50. letech zůstalo, hlavně na půdě nebo ve sklepích. Vyklízíme ještě dosud nepřístupná místa.Takhle jsme objevili třeba celý starý archiv rodu. Jsou to dopisy a účtenky, které jsme museli očistit a ty pak prozradily zajímavé věci," dodal správce a prozradil, že jedna hraběnka měla dokonce za manžela černocha, což v tehdejší době znamenalo velký společenský přestupek a rodina se jí zřekla. Dožila sama ve Španělsku a ve Francii.

Na Hrubém Rohozci chtějí letos otevřít další, už druhou dobovou kuchyni. V prostorách první je dnes příjemná kavárna. Vědí, že hosty láká zámecké podpalubí, bez kterého by život na zámku nefungoval.

„Chtějí vidět toaletu, koupelnu, přípravnu jídla. Mohou si prohlédnout také lokajnu nebo kancelář vrchnosti," vyjmenoval lákadla kastelán Holub.

Na zámku je 97 procent původního vybavení, které zatím nikde nevystavili. „Zámek už není jen muzeum. Stal se z něj živý dům. Místnosti dostaly ten smysl, který kdysi mívaly. Na takový způsob prezentace máme velmi dobré reakce," dodal kastelán.

Starý gramofon, fén nebo první zub majitele zámku a další osobní předměty vtáhnou do dávné doby každého, kdo dveře zámku otevře. A když v červenci ještě natrefí třeba na akci Móda sedmi staletí, uvidí během prohlídky také třicet krásných dobových kostýmů.

Autor: Dagmar Březinová