Od pátečního odpoledne to policistce Monice Pelcové bude připomínat Medaile ředitele III. stupně za mimořádný čin a Stanislavu Koublemu hodiny a hodiny strávené ve fit centru ve Velkých Hamrech.„Vážím si jejich činu o to více, že jsem i dobrovolný hasič. Spousta lidí by se podobné situaci raději vyhnula, protože se bojí," vysekl oběma poklonu starosta Zlaté Olešnice Jiří Černý.

Ke gratulaci se přidal i ředitel Krajského ředitelství Policie ČR hl. m. Prahy plk. Martin Vondrášek, coby nadřízený Moniky Pelcové, a ředitel Nemocnice Tanvald Robert Poskočil. Pod ním pracuje Stanislav Kouble.

Obec oběma věnovala pamětní list a bohatý dárkový koš, policistka získala vyznamenání a sanitář sto volných hodin do oblíbené posilovny.

Případ, za který byli oba v pátek oceněni, se odehrál na sklonku července letošního roku. Přesně osmadvacátého.

Ten den bylo horko k zalknutí. Teploty přesahující hravě třicítku nahnaly na sto padesát lidí do areálu hasičské nádrže ve Zlaté Olešnici. Ostatně jako vždy za parných dní. Voda byla chladivá.

Paní Vlasta vyrazila do Zlaté Olešnice za kamarádkou. Již po cestě se necítila zcela v pořádku, ale přece nebude trhat partu. Takže do plavek a do vody.

Stačila chvilka a paní Vlastě se vzbouřilo srdíčko proti obřímu rozdílu teplot.

Nikdo si pořádně ani nevšiml, co se děje a paní Vlasta již plavala na hladině. Bez života.

Kamarádka si nehybné Vlasty po chvilce všimla a strhla poplach.

Stanislav Kouble ihned skočil do vody a s pomocí dalšího dobrovolníka bezvládnou ženu vytáhl.

Davem si už razí cestu Monika Pelcová. Zkušeně zkouší tep a dech, začíná s resuscitací. Mezitím z Liberce startuje vrtulník Zdravotnické záchranné služby.

Zásah dobrovolníků je až neuvěřitelně úspěšný. Paní Vlasta otevírá oči a začíná vnímat. „Probrala jsem se ale až ve vrtulníku. Díky pomoci jsem dnes naživu. Je mi líto, že jsem vyděsila lidi. Zachráncům díky, díky, díky," popsala paní Vlasty v dopise, který zaslala zachráncům.

Zajímavostí celého příběhu jistě je, že ve vypjaté situaci se tu setkali tři lidé odjinud. Policistka Monika Pelcová například v osudné době pobývala ve Zlaté Olešnici poprvé v životě. „Určitě se sem budu ráda vracet," sdělila.

Stanislav Kouble pracuje jako sanitář šestnáct let a ve Zlaté Olešnici o jeden život bojoval již před čtyřmi lety. „Bohužel, babičku se tehdy nepodařilo oživit ani po půlhodinovém snažení," vzpomněl Kouble. „Snad nepřitahuji smůlu," žertoval.

„Záchrana lidského života je něco neuvěřitelného, nesmírně si vašich činů vážím," uzavřel za všechny přítomné ředitel Nemocnice Tanvald Robert Poskočil.