Návštěvníci jim to ale mohou svým chováním značně usnadnit stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

Důkladné umytí před vstupem na bazén

Nejde o žádný bezdůvodný požadavek, který si provozovatelé vymysleli jen proto, aby „prudili" návštěvníky svých zařízení, ale o logickou nutnost. Je to jednoduché čím čistější lidé budou vstupovat do bazénu, tím čistější bude i bazénová voda.

„Neumytý člověk vnáší do vody nemalé množství potu, šupinek kůže, opalovacích krémů a také fekálií. Čím více těchto nečistot ve vodě je, tím náročnější je udržet ji čistou a nezávadnou," vysvětluje majitel bazénové Profi Akademie Vlastimil Jirsák na základě svých dlouholetých zkušeností s provozováním velkých veřejných bazénů v ČR i zahraničí.

Do bazénu nikdy se zdravotními problémy

Třeba plísně a bradavice jsou nakažlivé a lidé, kteří jimi trpí (včetně dětí), na bazén rozhodně nepatří. Přenos vodou prokázán nebyl, infekce se nejčastěji šíří našlápnutím infekčních šupinek. Tyto odpadlé kousky kůže obsahují zárodky plísní nebo původce bradavic (nazývají se papillomaviry). Nepomáhá ani překrývání bradavic náplastí. Šupinky kůže ulpívají zejména na dřevěných podložkách, na dlaždicích v okolí bazénu a na podlahách v šatnách a sprchách.

Do vody pouze na vyhrazených místech

Skákání do vody je oblíbenou zábavou, neměli byste při něm ale ohrožovat ostatní návštěvníky. Nikomu se nelíbí, když mu někdo jiný nečekaně přistane na hlavě, nehledě na velmi reálné nebezpečí úrazu. Také je dobré se ujistit, kam skáčete může tam být menší hloubka, než byste čekali.

Dobrým nápadem není skákat do vody přehřátí. Výsledkem totiž mohou být svalové křeče, které mohou vést až k utonutí. Už babičky dobře radily, že se nejdříve musíme ochladit, případně doplnit tekutiny, a pak teprve skočit do vody.

Žádný alkohol

Alkohol snižuje odhad nebezpečí a lidé pod vlivem alkoholu přeceňují své schopnosti i síly. Statistika utonulých každoročně zaznamenává řadu smutných případů, kdy si alkohol vybral svou daň.

Ve vodě se nejí ani nepije

Všichni víme, co s člověkem udělá dobrý oběd… Nechte tedy tělu dostatek času, aby oběd či jiné větší množství jídla v klidu strávilo, a to minimálně hodinu. Pak se teprve vrhněte do chladivých vln. Pokud máte později chuť na něco dobrého, klidně si nějakou svačinku dejte, ale snězte si ji na břehu. Ve vodě se jídlo může namočit nebo úplně rozpustit, což neudělá radost ani vám, ani provozovatelům, kteří budou muset vodu vyčistit.