„Mnohé z toho Praha ještě neviděla," říká ředitelka Muzea skla a bižuterie Milada Valečková k exkluzivní výstavě jabloneckých unikátů, která míří do Nosticova paláce v Praze, kde si ji budou moct prohlédnout i zahraniční turisté. Stěžejní bude jak jinak než sklo a bižuterie.Výstava, jejímž základem bude výběr z putovní expozice Nekonečný příběh bižuterie, by měla Jablonec představit jako město, jehož bohatství a rozkvět stály právě na bižuterních kamenech a skleněných perlích.

„Jablonec nad Nisou je výrobou bižuterie poměrně dobře známý, ale v poslední době se o její pokračující tradici mimo město mnoho neví. Proto chceme připomenout, že tato výroba je stále živá a perspektivní," komentoval primátor Jablonce Petr Beitl.

Velká pražská výstava ale zdaleka nebude jen o skle a bižuterii.

„Máme samozřejmě i jiné poklady, pro které stojí naše město navštívit," poznamenal Petr Beitl s tím, že k přípravě rozsáhlého projektu se zapojilo hned několik místních institucí.

„Další část expozice vyplní obrazy jabloneckého patriota Zdeňka Daniela, jejichž námětem jsou architektonicky hodnotné historické budovy, mezi něž patří i radnice," líčí mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Právě o budově radnice bude třetí samostatná část výstavy, jejíž přípravy se ujala galerie MY.

Samostatnou kapitolou pak bude slavnostní vernisáž, která se uskuteční 10. dubna a představí i řadu dalších jabloneckých organizací.

„Vystoupí na ní dětský pěvecký sbor Vrabčáci v čele s ředitelem Městského divadla Pavlem Žurem. Studenti Střední školy řemesel a služeb nabídnou pozvaným hostům občerstvení a k ochutnávce budou i produkty z jabloneckého Domu vína. K vidění budou také ukázky tradiční výroby bižuterie a slavnostní tečkou vernisáže bude ukázka z módní show Made in Jablonec 2013, kterou do Prahy přiveze Svaz výrobců skla a bižuterie," popsala za organizátory Milada Valečková.

Výstava v sídle ministerstva kultury v Nosticově paláci na Malé Straně bude zájemcům přístupná zdarma od 11. dubna až do poloviny května, a to kdykoliv na požádání v recepci ministerstva.