Kancelář jabloneckého primátora Petra Beitla se plní vůní destilátu.Ne, nejde o únik z předvolebního klání, představují zbrusu nový oficiální produkt statutárního města Jablonec, nový dárek, který si odvezou hosté z návštěvy radnice. Ochranná známka Jablkovice z Jablonce.

„S touto myšlenkou jsme přišli již před dvěma lety. Před rokem jsme koupili jablka a odvezli je do palírny v Zásadě. A teď ochutnáváme výsledek," pousmál se jablonecký primátor Beitl.

Jablonecká radnice obdarovávala své hosty různě. Muže popelníky, hrnkem, ženy třeba bižuterií. Nebo vínem. „To ale není pro náš kraj typické vůbec. A hrnky a popelníky? Podobných dárků mám plnou vitrínu. Hledali jsme něco, coby reprezentovalo Jablonec i jinak než uložené ve skříni," popsal primátor.

Podobu etikety dali dohromady ve společnosti Hlawa Creative, konkrétně grafik Petr Winter: „Hlavním motivem je znak města, který do Jablonce přivezl císař František Josef I."

K myšlence nechat vypálit jablka z regionu přispělo i to, že v nedaleké Zásadě je palírna. A tak myšlenka, která vznikla již v roce 2012, začala dostávat postupně konkrétnější podobu. „Nejprve jsme museli vymyslet název a nechat si ho zaregistrovat. Poté zadat návrh a výrobu etiket a nyní můžeme Jablkovici z Jablonce představit veřejnosti," dodal primátor Petr Beitl.

Na výrobu 140 litrů pálenky bylo zapotřebí 1,5 tuny jablek z regionálních sadů. Vzhledem k tomu, že Jablkovice není lihovina, nelze ji prodávat a bude pouze rozdávána jako pozornost návštěvám města. Pro reprezentační účely má radnice připraveno 200 ks lahví o objemu 0,35 l a 730 ks lahviček o objemu 0,1 l.

Celkové náklady nového oficiálního jabloneckého produktu činí 170 tisíc korun. V ceně je zahrnuta registrace ochranné známky, návrh a výroba etiket, nákup a vypálení ovoce i plnění do lahví.

A podle mínění Petra Beitla je možné, že se originální Jablkovice z Jablonce dostane i do volného prodeje. S tím jsou však spojené další složité administrativní úkony, protože Jablkovice z Jablonce je prozatím pálena v rámci takzvaného pěstitelského pálení. První ročník Jablkovice z Jablonce se tak stane docela vzácným darem.