Podle předběžných odhadů by projekt přišel zhruba na půl miliardy korun. Je tak zhruba o dvě stě milionů korun dražší než projekt revitalizace, který předloni představila společnost MVV Energie CZ. „Ten ale na rozdíl od projektu města neřeší celou soustavu," sdělil primátor Petr Beitl .Řízený rozpad centrálního zásobování teplem na dvacet samostatných uzlů doporučili městu odborníci ze společnosti Enviros. Je to podle expertů cesta, jak ve městě s pětačtyřiceti tisíci obyvateli zajistit konkurenceschopnost centrálního vytápění a snížit cenu. Ta dnes patří k nejvyšším v zemi, domácnosti platí přes 800 korun za gigajoul a hromadně se odpojují. „Už to nejsou jen jednotlivé domy, ale celá bytová družstva a stále jich přibývá," řekl Beitl. Hrozí tak rozpad celé soustavy. Projekt počítá vybudováním plynových kotelen či kogeneračních jednotek ve stávajících výměnících tepla.

Dominantním dodavatelem tepla je ve městě Jablonecká teplárenská a realitní společnost (JTR). Jejím majoritním vlastníkem je MVV Energie CZ, které patří 65,78 procenta akcií, zbytek vlastní město. Že soustava nutně potřebuje revitalizaci přiznává i majoritní vlastník. MVV už před více než rokem připravila projekt revitalizace za 300 milionů korun, který měl zefektivnit centrální zásobování teplem, snížit ztráty i cenu tepla. MVV ale podmiňovala investici změnou stanov, která by výrazně oslabila pozici města, a radnice proto návrh odmítla.

Kvůli neschopnosti obou stran najít společnost řeč, jedná už téměř rok Jablonec s MVV o odkoupení majoritního podílu akcií v JTR.