Na mimořádném jednání městského zastupitelstva v Jablonci to navrhl Lukáš Pleticha. Pro návrh však v zastupitelstvu nezískal potřebnou podporu. Vyhlásit referendum, jež by se podle návrhu mělo uskutečnit v termínu prezidentských voleb 11. a 12. ledna 2013, zastupitelé odmítli.

"Je to vážný zásah do financí města na řadu dalších let a nikdo ze stran v zastupitelstvu nedostal mandát od občanů takové otázky řešit a město zadlužit. Navíc nejsme přesvědčeni o tom, že se tím, že se město stane stoprocentním vlastníkem Jablonecké teplárenské, něco vyřeší," řekl Pleticha. Odkup akcií městem podle něj nic neřeší, jen vytáhne z městské kasy peníze, které tam pak budou chybět. Občané by podle něj měli mít možnost v referendu říct, zda jsou pro odkup akcií a zadlužení města. Se sbíráním podpisů pod petici, která by návrh podpořila, však nepočítá.

Podle primátora Petra Beitla (ODS) jde o populistický pokus, jak na sebe chtějí sociální demokraté upozornit. "Ačkoli si institutu referenda velmi vážím, myslím si, že tady se ho někdo pokusil zneužít," řekl. Petr Louda (TOP 09) považuje návrh nat referendum za alibismus, kterým se chtějí zastupitelé zvolení za ČSSD zbavit zodpovědnosti. Podle Soni Paukrtové (Domov nad Nisou) je referendum v tomto případě zbytečné a příliš drahé.

JTR zajišťuje centrální zásobování teplem v Jablonci od roku 1994. Ve městě je na teplárnu napojeno kolem 8500 domácností a 87 podniků, obchodů a veřejných budov. Teplo v Jablonci patří k nejdražším v zemi, domácnosti platí 799 korun za gigajoule. Odpojují se kvůli tomu jednotlivé domy i celá bytová družstva a hrozí rozpad soustavy. "Ten systém spěje ke kolapsu," upozornil dnes Beitl. Dalšímu zdražování tepla a rozpadu systému chce město převzetím firmy zabránit.

Jablonec má v teplárenské firmě podíl 34,22 procenta akcii. Většinovou část prodala radnice před 13 lety Severočeské teplárně Most za 200 milionů korun. O dva roky později balík získala MVV, když za něj zaplatila o 50 milionů víc. Jablonec teď za akcie nabízí 200 milionů korun. Město si kvůli tomu musí 100 milionů korun půjčit.

Většinový balík MVV chce město koupit i proto, že se s firmou nedokáže dohodnout na fungování teplárenské společnosti a investicích. MVV před rokem předložila městu plán obnovy teplárenské sítě, investice za 300 milionů korun však podmínila změnami akcionářské smlouvy. Radnice na to odmítla přistoupit, ztratila by totiž vliv na vývoj cen tepla ve městě.