Jablonec znovu získá kontrolu nad Jabloneckou teplárenskou a realitní (JTR), která je ve městě dominantním dodavatelem tepla. Zastupitelé ve čtvrtek na mimořádném jednání schválili smlouvu o odkoupení většinového podílu akcií od MVV Energie CZ přesahující dvě stě milionů korun.Město kupuje zpět akciový podíl, který před zhruba 14 lety za 250 milionů korun prodal. Na dividendách mezi tím vydělal dalších 78 milionů korun. „Město určitě neprodělalo," řekl primátor Petr Beitl. Opozice stejného názoru ovšem není. Šest zastupitelů bylo proti.

Trnem v oku je odkup akcií pro sociální demokraty. „Jsem přesvědčen o tom, že koupí podílu v teplárně se město řítí do finanční pasti," varoval zastupitel Lukáš Pleticha. Podle jeho spolustraníka Jindřicha Berounského jsou akcie předražené a cena neodpovídá reálné hodnotě společnosti.

„Nevíme, kolik odběratelů už se odpojilo, kupujeme zajíce v pytli. Myslím, že jednání o ceně by se ještě neměla uzavírat, cena by měla být o deset procent, tedy zhruba dvacet milionů korun nižší," míní zastupitel Berounský.

Jaroslav Kraus zase upozornil, že jednání vycházela z posudků, které jsou i více než rok staré. Právě on zastupoval město v dozorčí radě.

„S ohledem na proces ukončení vztahů se společnostmi ze skupiny JTR, odchod stávajícího managementu a podobně, bude společnost zhruba do konce letošního roku řízena v režimu krizového řízení," vysvětlil primátor. Krizovým řízením bude od 19. července pověřena společnost Loyd Group, která má zkušenosti s teplárenskými a energetickými podniky. Následně budou orgány společnosti opět obsazeny zástupci města.

Dvousetmilionová částka, za kterou město akcie převezme, je výsledkem několikaměsíčního vyjednávání. Město se pro odkup rozhodlo poté, co se nebylo schopno se s MVV dohodnout na investicích do soustavy. Prodeji předcházely téměř dva roky jednání.