Kdo si v pondělí večer zatáhl závěsy a ven se podíval až ráno, ten se asi nestačil divit. Během noci na úterý totiž na Jablonecku napadlo místy i přes dvacet centimetrů sněhu, a to i navzdory tomu, že kalendářně už se na střídačce hlásí jaro. Spousta řidičů včera vůbec nevyjela a nebo nedojela.„Když jsem si ráno dělal snídani, všude kolem to houkalo, hlavně záchranka. Zapadané auto jsem nechal doma a šel jsem radši na autobus," říká Tomáš Fuksa z Jablonce.

Hasiči i policisté měli napilno už pondělního večera, kdy začalo intenzivně sněžit. „Jen od pondělní dvacáté do třiadvacáté hodiny vyjížděli policisté ke třem dopravním nehodám," informovala mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová s tím, že v úterý ráno byla situace ještě horší. „Po sedmé hodině došlo k dalším pěti kolizím," uvedla policejní mluvčí.

Drtivá většina nehod souvisela právě se sněhem. Například ve Smržovce se na kluzké silnici srazila hned čtyři auta. V jabloneckém Kokoníně zase řidič s manželkou a dvěma dětmi po smyku čelně narazil do sloupu. Naštěstí se nikomu nic nestalo, jedno z dětí mělo jen odřený nos.

Kvůli intenzivnímu sněžení silničáři včera v půl třetí ráno uzavřeli pro kamiony silnici na Harrachov, a to od Tanvaldu až po česko polskou hranici. Otevřeli ji až po více než sedmi hodinách.

Za kamionem, který se nemohl hnout, vyjížděli hasiči i do Příchovic. „Dvě jednotky tam po šesté hodině ráno uvolňovaly plně naložený kamion, který uvízl na silnici I/10," sdělila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Dnes už by podle včerejších předpovědí meteorologů nijak intenzivně sněžit nemělo, ale řidiči by si měli dát pozor na ledovku.

Bouralo se také na Českolipsku, v 7:54 hodin byla hasičům přes linku 112 ohlášena nehoda kamionu, autobusu a osobního auta v ulici Moskevská v České Lípě. Už v oznámení hasiči dostali zprávu, že v osobním voze zůstala žena, kterou bude třeba dostat ven. Hasiči pomocí scoop rámu ženu opatrně vyprostili a předali zdravotníkům. Zranění utrpěl i řidič tohoto vozu.

Lidé z Jablonecka o zimní údržbě

„Hřbitovní, Okružní, Polní ráno posolili a je to horší jak kdyby projel pluh. Radnice na to kašle. Pojistila se a víc je nezajímá. Všichni víme, že bude padat a oni jako by neměli informace. Takovej bordel nikdy nebyl a toho sněhu zase až tak moc nespadlo. Není technika, nejsou lidi a peníze? Ty jsou na jiné věci. Fotbal,nefunkční semafory u Kauflandu atd."

p. Svoboda, Jablonec n. N.

(o včerejšku)

„Kde jsou silničáři?Asi jako jediní nevěděli,že bude spad sněhu. Katastrofa!

Pavel Jablonec n. N. (o včerejšku)

„V letošní extra mírné zimě jsem si několikrát všiml, že údržba po spadu sněhu vozovku pouze nasolí a bez prohrnutí nechává vrstvu sněhu odtát. Mám za to, že autodopravci a motoristická veřejnost si za své peníze, které odevzdávají tomuto státu a jeho složkám na daních a poplatcích zaslouží zajištění sjízdnosti komunikací i ve více extrémních podmínkách."Josef Sucharda, Desná

„Zdá se mi, že v posledních dvou letech je údržba silnic, zvlášť těch krajských, slabší. Bohužel je vidět, že silničáři nemají peníze."

André Jakubička, starosta ŽB

„Bylo snad lepší, když se jen protahovalo a nesolilo. Teď tady projede sypač, radlici nahoru a jen solí. Sníh se změní v hmotu, která klouže jako mýdlo. Auto v tom strašně klouže."

Jan, Železný Brod

Všechny uvedené příspěvky jsou výňatky z letošních článků a diskuzí na téma zimní údržba, které jsou k nahlédnutí na webových stránkách Jabloneckého deníku www.jabloneckydenik.cz>