Tento závod se jezdí již od roku 1922, kdy Vltava byla ještě užší a rychle tekoucí řeka bez hrází, které známe dnes. První přestávka v tradici maratonu byla v letech 1938 - 1947, kdy se stavělo vodní dílo Štěchovice. V dalších letech si mohli závodníci prohlédnout například začínající stavbu hráze Orlíku, která nakonec tradici znovu přerušila.

Dlouhých 49 let se závod nekonal, až teprve v roce 2010 nastartoval svoji třetí éru. Lodě i řeka sama se za tu dobu hodně změnily, a v roce 2013 se k překvapení diváků i pořadatelů zúčastnila i první dračí loď.

Kapitán jablonecké posádky RK Dragons Jablonec Tomáš Svolinský se nadchl do možnosti, zajet si maraton České Budějovice-Praha. Další závodníci se už jen přidali.

Plni očekávání a možná i trochu strachu vyrazili draci v pátek na start v Budějovicích. Odtud je čekalo prvních 57 km k podolskému mostu na orlíku. Ve dvou se to lépe táhne, a v deseti ještě líp. Proto ani během druhé etapy měřící 72 km nepropadaly draci trudomyslnosti a fanoušky kolem břehu znovu zdravili s úsměvem na tváři.

Třetí a poslední etapa měřící 49 km byla zároveň i etapou nejtěžší. Nebylo už na co se šetřit. Každý z dračích závodníků ten den překonával svoji bolest, aby nenechal své kamarády pádlovat samotné. Posledních deset kilometrů závodu už jela loď jen na týmovou morálku, nicméně stále zrychlovala. Poslední přenos jezu se ukázal jako velmi napínavý. Zvednout dvaapůl metráku těžkou loď už bylo skoro nemožné. Nakonec se i tento modřanský jez povedlo zdolat a tým čekala cílová rovinka dlouhá dva kilometry. Tady zapracovaly endorfíny na plné čáře, tempo lodi se zvyšovalo každým záběrem a v posledních pěti stech metrech bylo skoro k neuvěření, kde se mohlo v člověku ještě vzít tolik síly.

Na břeh vystupovali závodníci znavení a bolaví. Všem přihlížejícím muselo být v té chvíli jasné, že dračí loď ujela všechny ty kilometry.

S celkovým časem 20 hodin a 43 minut se RK Dragons Jablonec umístili ve srovnání se všemi ostatními plavidly na 16. místě, což je velice pěkný výsledek v konkurenci mnohem rychlejších závodních kajaků a kánoí.

Z turistických lodí se před tu dračí dostala jen jediná deblkanoe, na které jeli zkušení Otakar Valenta ze Sokolu Pražského a Stanislav Hamák z Kadaně, ti svoji kategorii s časem 17 hodin a 19 minut také vyhráli. Ze singl kajaků byl v kategorii mužů nejlepší Tomáš Pavlík s časem 13:14 a hned za ním dojel nejlepší z veteránů Pavel Šára 13:36. Singlkanoe pak vyhrál Vojtěch Mareš s časem 17:40.

Nově zavedenou kategorii dračích lodí ovládli RK Dragons Jablonec a dokázali, že i na dračí lodi a s čtyřmi ženami v týmu závod s pěkným časem zajet jde.

Text: Helena Bulířová/ RK Dragon Jablonec