Stejně jako zbytek republiky, i Jablonecko zažívá zřejmě nejteplejší letošní víkend. Nedělní denní teploty by měly výrazně přesahovat třicetistupňovou hranici a jak v sobotu, tak v neděli přijdou tropické dvacetistupňové noci.Záchranáři jako obvykle varují hlavně před dehydratací, která má ve vedrech na svědomí značnou část kolabujících lidí. Nejohroženější skupinou jsou senioři a kardiaci.

Hlavně hodně pít a nenamáhat se

Podle mluvčí krajské záchranky Lenky Markovičové by tito lidé v extrémně horkých dnech neměli hazardovat se zdravím a raději zůstat doma.

„Základem je vůbec nechodit na slunce, vyvarovat se fyzické námahy a samozřejmě dodržovat pitný režim to znamená vypít alespoň tři litry tekutin denně," konstatovala Markovičová.

Právě dodržování pitného režimu je základem i podle sociologa Zdeňka Joukla. „Vypité množství tekutin je vhodné zapisovat," vysvětluje.

K doplňování tekutin podle něj není vhodná káva ani alkoholické nápoje. Naopak neuškodí chlazené nealkoholické pivo nebo studený čaj.

„Když už musíme ven, tak ve slunečních brýlích, kloboučku a klidně pod deštníkem," doplnil Joukl.

Babské rady fungují, zkuste je

Dopad tropických veder na váš organismus si v mnoha ohledech můžete korigovat sami. Lze to i obecně méně známými postupy.

„Například vedra v panelových domech mohou lidé lépe snášet, když zatažené rolety postříkají vodou z ručního rozprašovače na květiny. Stejně tak pomáhá naplnit vanu vodou do výšky několika centimetrů odpařováním se totiž snižuje teplota. Podobně působí zavěšený mokrý ručník, zvláště pak před puštěným ventilátorem. Význam má také větrat přes noc nebo brzy ráno, tedy pokud je venkovní teplota nižší než teplota v bytě," konstatoval Joukl.

Dejte pozor u vody i na festivalech

Tropická vedra by neměli podceňovat ani návštěvníci koupališť nebo Benátské noci v Liberci a festivalu na Malé Skále. I pro ně platí varování před alkoholem a námahou. Šetřit byste měli i své psy.

A kam se jít ochladit? Dobrou zprávou je, že všechna koupaliště na Jablonecku, včetně oblíbené jablonecké přehrady, mají v současné době bezproblémovou vodu. Vykoupat se můžete v Lučanech nad Nisou, Tanvaldu, Frýdštejně nebo Železném Brodě. Tamější koupaliště je největší a v těchto parných dnech tam chodí denně i osm set lidí.

Ochlazení přijde zřejmě až v úterý

Tropická vedra by měla Jablonecko sužovat až do pondělka. V noci z pondělí na úterý už by se ale mohly objevit přeháňky a s nimi pokles teplot. Na koupání to ale bude pořád.

TIPY, JAK ZVLÁDNOUT EXTRÉMNÍ TEPLOTY

•Každý den vypít minimálně tři litry tekutin, vyhýbat se alkoholu a kávě

•Okna na sluneční straně polepit bílým balícím papírem

• Zatáhnout rolety, svítit úspornými zářivkami

• Rolety občas postříkat vodou z ručního rozprašovače na květiny

• Používat stolní neb stojanový ventilátor

• Naplnit vanu vodou do výšky několika centimetrů kvůli odpařování

• Sprchovat se vlažnou vodou několikrát denně, a to bez sušení

• Větrat jenom přes noc nebo brzy ráno

• Omezit vaření a pečení

• Dopřát si polední siestu

• Nemocní by se měli poradit s lékařem a omezit intenzivnější pohyb

Zdroj: Zdeněk Joukl, praktický sociolog