Před deseti lety chodili na 1. stupeň základních škol, teď mnozí z nich budou volit v eurovolbách. Dorozumí se cizími jazyky, přátele na facebooku a dalších sociálních sítích mají všude po světě, v zahraničí chtějí po maturitě studovat a pracovat. Deset let od vstupu naší země do Evropské unie, které uplynou v květnu, se cítí být Evropany. Dnešní studenti středních škol.

Sedmdesát osm mladých lidí z osmi středních škol Libereckého kraje se zapojilo do celostátní literární soutěže regionálních Deníků, Evropské komise v České republice a Odboru informování o evropských záležitostech Úřadu vlády na téma Naše Evropa.

Co by dělali v kůži europoslance?

Deset let v EU.Psali o tom, co by udělali a změnili „v kůži europoslance". Vysmívali se stereotypům, které se tradují o jednotlivých národech Unie: „Jak se (ne)známe". Vyprávěli, v čem se od svých vrstevníků ve způsobu života liší a co je spojuje: „Evropané na facebooku." Přemítali, ve které členské zemi by chtěli žít, a co na téma „Moje Evropa" říkají doma rodiče.

Každopádně jedno je z názorů mladých jasné: V České republice vyrůstá přemýšlivější, tolerantnější a multikulturnější generace. Na rozdíl od nás v jejich věku má s cizí kulturou zkušenosti.

Nejlepší práce z okresu si přečtete ve středečním vydání Deníku. Vítězné práce z regionu, které postupují do celostátního kola, zveřejníme v úterý 26. dubna.

Významné projekty i propadáky

Ve středu také startuje téma 10 let od vstupu České republiky do Evropské unie.

Na deseti stranách vás postupně seznámíme s propadáky, které neměly smysl, i projekty, které za evropské peníze naopak smysl měly.

Dozvíte se o možnostech zahraniční zdravotní péče. Představíme vám české exportéry, kteří prorazili v zahraničí, a naopak cizince, kteří se usadili u nás v regionu a jsou úspěšní.

Dáme vám tipy, co za hranicemi navštívit a co ochutnat. Evropská unie není odtažité téma. Aniž bychom si to uvědomili, stala se součástí našich životů.