Bonsaj, co vše se skrývá za touto dech beroucí krásou? Lidskou snahou co nejvíce se přiblížit dojmu, obřích a velmi starých stromů a to v miniaturním provedení, pěstovaných v miskách. Lidskou činností, jednoznačně řadící se mezi druhy umění. Do tohoto světa nám nechal nahlédnout Lukáš Praus, pro kterého jsou bonsaje opravdovou vášní.

Každý strom je originálem, svým tvarem, druhem, určením. Základní rozdělení je na venkovní a vnitřní. Pak je několik kategorií velikostí, druhů tvarování. Listnatý či jehličnatý, kvetoucí nebo nekvetoucí? Tolik proměnných, vedoucí k onomu originálu.

Lukáš Praus se prvně vzhlédl v bonsajích již v dětství u strýčka na Slovensku. Tehdy už přišly první pokusy, ne však zdárné. Určitě byly, ale základem proto se k bonsajím časem vrátit.

Nyní se zabývá aktivně bonsaji již 7 rokem. Je studentem Bonsai school Koryuu Kai, členem české bonsajové asociace. Načerpané zkušenosti předává dál, v Domě dětí a mládeže Jednička ve Dvoře Králové nad Labem je lektorem Školy bonsaje.

Duha ve Velkých Hamrech.
FOTO: Nebeská krása. Lidé v kraji fotili duhu, zachytili i vzácný úkaz

Nadchla vás tato krása? Taky vás napadlo si nějaký bonsaj vypěstovat? Pak je tedy aspoň pár laických poznatků, které jsem mohl díky Lukáši Prausovi načerpat.

Tři největší nepřátele bonsají: sucho, plísně, spěch a lidé.

Sucho je opravdu největším nepřítelem. Kvůli malým miskám a velkému objemu kořenů je nutné velmi časté zalévání. I když prší je třeba listnáče nutné stále hlídat a zalévat. Přes korunu se nemusí dostat dostatečná vláha pro zdravý život bonsaje. Další kapitolou jsou zmiňované plísně a houby nebo snad ti lidé.

Bez čeho se pěstitel bonsají neobejde: bez substrátů a misek určených pro pěstování bonsají.

Bonsaj na hlíně ze zahrádky nebo z lesa těžko vypěstujete. Jsou potřeba speciální granulátové substráty, třeba na bázi drcené lávy. Taktéž bez speciálních misek to nepůjde. Každá miska musí mít nožky, aby voda při zalévání volně odtekla. Taky o nějakou tu dírku navíc ve dně, pro možnost fixování sazenice.

Lukáš Praus si sám v zimních měsících ony speciální misky pro bonsaje vyrábí. Dalo by se o tomto oboru povídat hodiny a hodiny. O tom jak zastříhávat, jak vyvazovat, ohýbat. Jak se vytvářejí uměle rány na kmeni. Jak se uměle staří. O tom ani na okraj. Nejdůležitější věcí pro rozmyšlení zda pokusit se vypěstovat bonsaj je, obrnit se velkou dávkou trpělivosti a času. Lukáš Praus uvedl. Musíte se k tomu „promrtvit“.