Fiktivní český génius a vynálezce Jára Cimrman má od soboty své oficiální muzeum. První v Čechách. Za přítomnosti herců pražského Divadla Járy Cimrmana ho slavnostně otevřeli v areálu U Čápa v Příchovicích.Svého druhu ojedinělá stavba podle návrhu známého českého architekta Martina Rajniše měla jít původně do provozu už před rokem, jenže výstavbu zbrzdily problémy se schvalováním nového územního plánu obce Kořenov. Stavbu se letos díky Libereckému kraji podařilo rozjet i bez něj.

Zatímco Cimrmanovo muzeum už je od soboty přístupné, dřevěný maják, který ční nad ním, se teprve dokončuje. „Pro veřejnost bude kompletně zpřístupněný až začátkem prázdnin," uvedl spolumajitel areálu Aleš Voverka.

Na začátku byla myšlenka postavit moderní rozhlednu jako kontrast k těm historickým, které v oblasti Jizerských hor vyrostly na přelomu 19. a 20. století. „Chtěli jsme ale nabídnout návštěvníkům i něco navíc, a nechtěli jsme sem vnášet nic městského," vysvětlil Aleš Voverka.

Po domluvě s představiteli Divadla Járy Cimrmana se pak objevila idea přistavět k rozhledně i muzeum. V té době totiž fiktivní český génius v Čechách žádné takové místo neměl.

Maják je vysoký šestadvacet metrů a má kruhový půdorys. „Převyšuje koruny okolních stromů a nabídne hezký výhled na všechny světové strany," říká architekt Martin Rajniš.

Muzeum s cimrmanovskými exponáty se na ploše devadesáti metrů čtverečných rozkládá v jeho suterénu. Vstup na maják tak povede přes muzeum.