„Původně jsem chtěla zřídit mateřskou školu, ale na magistrátu mi řekli, že chybí spíš jesle," vypráví Simona Havlová, zdravotní sestra, jež zřídila v Jablonci jesle. Vybudovala je ze dvou bytů ve vile nedaleko přehrady.

Město vyšlo nápadu vstříc a jeslím pomohlo. „Zařízení je soukromé, jablonecký magistrát je ale podpořil vybudováním dětského hřiště," doplnila mluvčí tamní radnice Markéta Hozová.

V Liberci jen pro třicet pět dětí

V Libereckém kraji fungují jen dvoje jesle. Ve stotisícovém Liberci jsou městské jesle s kapacitou 35 dětí.

Stotisícový Liberec měl ještě v roce 2007 troje jesle, dvě zařízení ale město uzavřelo. Dnes zůstaly jen jediné jesle v Holečkově ulici, které spadají pod Dětské centrum Sluníčko. Rodiče při plné docházce platí za pobyt a jídlo 4420 korun, město na provoz ročně přidává 1,9 milionu korun. I přes poměrně vysokou cenu by jesle mohli naplnit třikrát. „Máme 35 míst a každý rok přijde kolem 90 žádostí na umístění dítěte do jeslí," řekla ředitelka centra Anna Vereščáková. Přesto radnice otevření dalších jeslí neplánuje, doplnil náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda.

Levnější než chůvy

I to je možná důvod, proč liberečtí rodiče vozí své ratolesti do jabloneckých soukromých jeslí. Pobyt dítěte tam přitom stojí měsíčně sedm až osm tisíc korun. „Děti, které chodí denně ale máme jen tři, pak jsou tu dvě, které chodí dvakrát v týdnu a jedno třikrát a další děti chodí různě, jak rodiče potřebují hlídání," řekla majitelka Simona Havlová.

Své jesle otevřela loni v září. Hlídání nabízí celodenní, ale také jen na několik hodin. Je levnější než chůvy a navíc má zkušený zdravotnický personál. „Nečekala jsem, že do půl roku budeme prakticky obsazeni, bojím se, že budu brzy muset zájemce odmítat," poznamenala. Uvažuje proto o rozšíření.

Jak to začalo

Havlová, která je sama na mateřské dovolené s jeden a dvaceti měsíčním Tadeášem, začala loni řešit, kam s dítětem, až se bude muset letos na podzim vrátit do práce. Zvolila si kratší mateřskou. Přestože v Jablonci lze umístit i dítě mladší tří let do mateřské školy, bude Tadeáš na podzim ještě příliš malý, aby tam mohl nastoupit.

Pronajala si dva byty ve vilce a za přispění sponzorů je upravila a vybavila. Dnes jsou schopni pohlídat děti od dvou měsíců do tří let a zajišťují i hlídání doma a další služby.

Někde i školky

Děti mladší tří let mohou brát i školky, třeba v Liberci je to ale zatím výjimečné, menší děti se dostanou spíš do soukromé mateřinky než do školky městské. „Mladší děti berou školky jen tehdy, že už tam mají sourozence, je to ale výjimečné, protože nestačí kapacitně," řekla mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová. V Jablonci nebo České Lípě se daří mladší děti umisťovat, pokud je ve školce volné místo, třeba v Jablonci se tak letos dostalo do školky kolem stovky dětí, přednostně je pro ně určena mateřinka v areálu nemocnice.