Už po třetí se těsně před polednem uskuteční tuto sobotu závody sjezdových kol Bobovka cup. Ty na Malém Špičáku pořádají místní nadšenci, sdružení do týmu DH-FR racing Tanvald. To se snaží pomoci tomuto druhu cyklistiky i v jiných městech Jablonecka.

Také letos se můžete těšit na vysoké skoky, závratnou rychlost jezdců i bohatý doprovodný program. „Prosíme obyvatele přilehlého okolí za shovívavost při zvýšené produkci komentářů a hudby během závodu a po jeho ukončení," omlouvá se už dopředu jeden z lídrů sdružení i celé akce Jan Cigler.

Tanvaldskou bobovku po roční odmlce opět zaplní fanoušci, kteří tradičně na tento oblíbený podnik míří z mnoha koutů. „Je to skvělá podívaná. Chodím na závody už od začátku. Je dobře, že se tahle akce zase koná," myslí si osmnáctiletý Ondřej z Jablonce.

Tanvaldská tradice

Od konání JBC 4X Revelation není týden, kdy by na Jablonecku neprobíhal závod kol. Minulý týden se uskutečnil na Dobré Vodě závod pro nelicencované jezdce ve fourcrossu i dualu. Tentokrát se pojede na plný plyn v Tanvaldě.

Na závodníky čeká několik skoků, vysoká lavice i klopené zatáčky, kterými dříve neohroženě létali muži v bobech. Od těch dob ovšem uplynulo spousta času a dráha se změnila k nepoznání. Novinky jsou přichystány ostatně i na letošní ročník.

Lidé, kteří na těchto závodech nikdy nebyli, mohou k prohlédnutí tratě využít nedávno zveřejněné video na facebookových stránkách tanvaldského týmu. „Na něm je skvěle vidět, že to pro jezdce není procházka růžovým sadem, ale budou muset předvést to nejlepší, co v nich je. Konkurence totiž bude veliká," dodal Cigler.

Pomáhají i jinde

Také na tanvaldské radnici jsou rádi za trochu jinou propagaci města. V budoucnu má navíc tato lokalita Špičáku ještě více lákat turisty. V plánu jsou takzvané singlterky, které by v příštích letech mohly obemknout tento kopec. Jeden začátečnický okruh už vznikl v okolí cíle.

„Jsme rádi, že se takový závod u nás jezdí a navíc si vybudoval i určitou tradici. Lidé město poznají i z jiné stránky," řekl místostarosta Antonín Bělonožník, který se akce zúčastňuje jako divák.

DH-FR racing Tanvald působí nejen v místě svého vzniku. Mladí lidé, které sdružuje, totiž pomáhají budovat bike parky po celém Jablonecku. Na svědomí mají dráhy ve Velkých Hamrech i Zásadě.

Letošní novinky závodu

Pořadatelé pro tento rok připravují několik novinek. Návštěvníci například určitě ocení ozvučení tratě a spolu s bikery také zrychlení obou kol závodu díky novému systému měření času. Další novinkou je zatraktivnění spodní části tratě, kde přibudou nové narychlovací prvky. Celkem se bude závodit ve čtyřech kategoriích (masters, free, ženy, junioři). Všichni jezdci pojedou dvě kola.