Lidé začínají objevovat, že Jizera nabízí více možností, než je jen desetikilometrový úsek z Malé Skály do Dolánek u Turnova. Atraktivnější by se řeka mohla stát pro vodáky i díky budované cyklostezce.„Myslím, že to směřuje k tomu, že Jizera začne být ve dvou třech letech skutečně vodácká, ale zatím jsme poklidná destinace," uvedl Tomáš Hudský z půjčovny lodí Klokočí na Malé Skále.

„Vyšší Brod na Vltavě má v létě denní průjezd deset tisíc lodí, to je u nás za celý rok," upozornil. Vrcholem podle něj je čtyři stovky lodí za den, což se stane jednou či dvakrát do roka.

Vodáky přitahuje klid na řece

Navíc zjišťují, že Jizera není jen úsek z Malé Skály do Dolánek.

„Začíná se jezdit horní úsek z Jablonce nad Jizerou do Semil. Na duben a květen máme poměrně plno objednávek s tím, že hodně vodáků směřuje právě na tento úsek, kde není v létě voda," dodal Hudský. Řada vodáků už také nekončí v Dolánkách, ale pokračuje do Svijan, Mnichova Hradiště nebo Mladé Boleslavi. Pro start si také někteří vybírají soutok Kamenice a Jizery nad Železným Brodem.

Vodáky se k Jizeře snaží přitáhnout i doprovodnými službami. Například na Žluté plovárně na Malé Skále i letos vylepšili lanové centrum.

„Začínáme šestou sezonu, za rok se tam vystřídá čtyři až pět tisíc lidí," řekl vedoucí Žluté plovárny Tomáš Štrégl. Podle něj chystají i programy pro rodiny s dětmi.

„Budou to takové minidětské dny s trampolínami a skákacím hradem," dodal Tomáš Štrégl. Přes řeku také bude jezdit lanovka.

Budou řádit na koloběžkách

Hitem letošní sezony by se díky budované cyklostezce z Líšného k Turnovu mohly stát koloběžky.

„Do Dolánek budou moci jet lidé na lodi, nazpátek se vrátit na koloběžce podél řeky bez jakéhokoliv převýšení," dodal Štrégl.

Cyklostezka by měla být hotová nejpozději v létě, už o víkendu se ale dalo jet alespoň z Líšného na Malou Skálu. Jizera se letos otevírala nadvakrát. Minulý týden z řeky vylovili tunu odpadu, který voda při jarním tání přinesla z hor. Do čištění se za mrazivého počasí zapojily posádky 20 kánoí.

O víkendu se k jezu na Malé Skále i přes dešťové přeháňky přišlo bavit několik stovek lidí. Aplaus sklidily hlavně posádky odvážlivců, kteří se rozhodly sjet řeku rozbouřenou po předchozích deštích. Ne všem se to povedlo bez nedobrovolné koupele pod jezem v ledové vodě.