Český reprezentant v běhu na lyžích Martin Koukal je nejen mistr světa na 50 km z MS 2003 a bronzový medailista ve štafetě 4×10 km ze Zimních olympijských her 2010.

Pravidelně ho na běžkách potkáte i v pelotonu Jizerské 50. Letos si vyzkouší Jizerkami běžet po svých.

Proč jste se rozhodl běžet závod Jizerské 50 RUN?

Věřím, že pořád ještě mám nějaké jméno, takže to vnímám jako čest i jako povinnost, protože se účastním zimního závodu Jizerské 50. Myslím si, že trasa Jizerské 50 je na běhání super. Těším se na to a budu rád, když se sejde spousta lidí.

Jak vnímáte to, že se tradiční závod Jizerské 50 rozšířil o běžeckou variantu?

Jezdím zimní variantu Jizerské 50 a teď vítám i to, že je běžecká letní verze. Doufám, že se v budoucnu dočkáme třeba toho, že se událost rozšíří třeba o horská kola a bude obsahovat tyto tři závody po vzoru zahraničních závodů, jakým je například Vasův běh.

Kolik času strávíte běháním?

Myslím si, že ten běh je zhruba třetina objemu letní přípravy. Řekněme, že to zabere zhruba tak 100 až 120 hodin. Dřív to bývalo víc, ale od té doby, co se zlepšily kolečkové lyže, tak to běhu trochu ubylo, ale pořád je to jeden z nejdůležitějších bodů letní přípravy.

Jak vám osobně vyhovuje okolí Jizerských hor?

V zimě mi vyhovuje maximálně. V současnosti jsou to moje domácí podmínky, protože už sedm let žiju v Liberci.

Jaké máte cíle na závod?

Cíle se budou postupně vyvíjet s tím, jak bude stoupat trénovanost. Momentálně na tom nejsem úplně tak, jak bych si představoval. To znamená, že možná aktuální cíl by byl, pokud vyrazím hrdě do závodu na 23 km, tak to přežít a uběhnout ve zdraví. Doufám, že se ten cíl posune až k tomu, vyhrát to ve zdraví.

Jakou očekáváte atmosféru v Jizerských horách?

Já doufám, že přijde, co nejvíc lidí, protože čím víc lidí dorazí, tím lepší bude atmosféra a že ti, kteří nepoběží, přijdou alespoň fandit těm, kteří v těch Jizerkách budou běhat.

Převzato ze serveru run.jiz.cz