Česká Mincovna se přidala k oslavám přijetí prvního Čecha do Hokejové síně slávy v Torontu, kam Dominik Hašek vstoupil loni na podzim. Medaile je také prvním z „dárků" k Dominikovým lednovým kulatinám. Fanoušci mohou zakoupit medaile ve dvou provedeních z ryzího zlata nebo stříbra a přispějí tak k realizaci dobrých věcí prostřednictvím Nadace Terezy Maxové.

Dražit by se měla zlatka s pořadovým číslem 01, kterou Hašek osobně na lisu vyrazil. „Já si nechám tu s pořadovým číslem 39," upřesnil Hašek. Právě toto číslo jej po většinu kariéry provázelo. Číslovaných na hraně je pouze sto kusů. „Koupil jsem si jedenáctku, většinou je první desítka zadaná, chtěl jsem mít co nejnižší číslo," uvedl sběratel podpisů, heraldik a numizmatik při odpolední autogramiádě v prodejně České mincovny.

Typický Haškův postoj v bráně se autorovi medaile stal inspirací pro jednu stranu. „Pro motiv rubu jsem využil portrét malého a velkého brankáře z let 1970 a 2011. Starší fotografie dokonce dokumentuje první Haškovy kroky na ledě pardubického rybníku," uvedl akademický sochař Jiří Dostál. Na lícní straně je pak portrét vyvedený do nejmenšího detailu a nechybí typické číslo 39 na hrudi Haškova dresu.

Dostál je známý nejen jako špičkový medailér se zaměřením na portrétní tvorbu, ale také jako milovník sportovní tematiky. Sám je zapáleným sportovcem. Z jeho ateliéru kromě jiných vzešly například mince s portréty Evy Samkové, Martiny Sáblíkové, Barbory Špotákové nebo Jirky Ježka. „Pracovat na takových osobnostech je vždy velmi zavazující práce. Na rozdíl od osobností historických musíte být připraveni na zpětnou vazbu od těch, které zobrazujete. Navíc se jedná bez výjimky o známé osobnosti, takže musíte být připraveni i na reakce veřejnosti," doplnil Dostál.

Česká mincovna pro fanoušky připravila sérii 2 000 kusů ve stříbře. „Za medaili z jedné trojské unce tohoto drahého kovu zaplatí zájemce 1 450 Kč," uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny. Omezený počet 300 kusů medailí razí ve zlatě. „Zlatky váží ½ unce a zájemce o ně si bude muset připravit 25 000 korun. Prvních 100 kusů ručně číslujeme na hraně. Ze zkušenosti víme, že tyto medaile s velkou pravděpodobností zmizí z pultů našich prodejen během několika dní," doplnil Brix.

Po zahájení ražby zlatých a stříbrných medailí u příležitosti vstupu slavného českého hokejisty Dominika Haška do Hockey Hall of Fame v Torontu se konala v jablonecké prodejně České mincovny také jeho autogramiáda. Na ní si mimo jiné mohli zájemci medaile i koupit a nechat si certifikát od brankáře podepsat. Během hodinového setkání v prodejně se prodaly dvě zlaté půluncové medaile číslované na hraně a více než desítka uncových stříbrných. Sešli se tu nejen numizmatici a fanoušci hokeje, ale i sběratelé podpisů. Hokejista tak podepisoval fotografie, ale i knihy o hokeji, pohlednice Jablonce, památníky a v neposlední řadě i hokejový dres. Z Hradce Králové s přáním podpisu za Haškem přijel mladý fotbalista Jakub Vaníček. Relikvie slavných sportovců sbírá spolu s otcem, tentokrát ale svým úlovkem prý otce předčil. Bonusem je mu totiž navíc i společná fotografie, kterou od Jabloneckého deníku dostal.