Do historického centra Jablonce nad Nisou se po mnoha desetiletích opět vrací jabloň. Královna našich ovocných stromů, která je také ve znaku města. Stalo se tak díky iniciativě Jabloneckého kulturního a informačního centra, které se rozhodlo podpořit ideu mezinárodního Dne původních druhů jablek.

„Myšlenka záchrany původních druhů jabloní se nám zalíbila. Oslovili jsme proto oddělení životního prostředí a státní památkové péče, které náš záměr požehnalo", vysvětluje správce Domu Jany a Josefa V. Scheybalových Milan Bajer a dodává: „V areálu bývalé farní zahrady tak k mnoha okrasným dřevinám přibudou i dva ovocné stromy. Jejich výběr jsme svěřili odborníkovi na původní odrůdy jabloní, panu Miloslavu Roudnému. Ten při výběru zohlednil místní klimatické podmínky a navrhl odrůdy Boscoopské červené a Sudetskou renetu. Aby došlo k opylení květů, musely být vysazeny jabloně dvě. Další Jabloň se totiž v centru Jablonce nevyskytuje a to navzdory tomu, že je jedním ze symbolů našeho města".

Jabloň je královnou našich ovocných stromů a domácí staré odrůdy jednoznačně představují české kulturní dědictví. Našim předkům skýtala v zimním období nejen hlavní zdroj ovoce, ale i zdraví. A není divu. Minerální látky obsažené v jablku působí jako přirozený prostředek proti revmatismu, chrání před onemocněním srdce a krevního oběhu, snižují hladinu cholesterolu, vážou škodlivé látky v těle, čistí zubní sklovinu a příznivě ovlivňují zažívání.

Naši předci vyšlechtili odrůdy ideální pro místní klima. Vysazovali vysokokmenné odrůdy, které byly zároveň dlouhověké a odolné. Původních českých odrůd jablek ubývá, protože jsou vytlačovány druhy, které lze pěstovat ve velkém. Mezinárodním dnem původních odrůd jablek je 21. říjen. Nové stromy by se tak mohly stát jednou z dominant Informačního centra a také samotného města.