„Od strážníků a radnice jsem za několik let získala hodně informací o tom, jak se bránit proti lidem, kteří rádi ubližují a okrádají seniory," poznamenal paní Jana z Jablonce. Již před lety získala na dveře panelového bytu kukátko a bezpečnostní řetízek.Senioři patří mezi nejohroženější skupinu obyvatel. Jako příklad uveďme případ, který se stal před několika dny na druhé straně republiky, konkrétně na Ostravsku.

Jednoho dne dopoledne zatím neznámá dvojice, muž a žena, navštívila čtyřiaosmdesátiletého pána. „Tvrdili, že vyplácejí přeplatek za elektřinu. Pod touto lstí se dostali do jeho domu. Pod záminkou rozměnění peněz, odvedli jeho pozornost a pak v nestřežené chvíli starému pánovi odcizili bezmála šest tisíc korun," popsala Zlatuše Viačková, policejní preventistka.

Kvůli podobným případům, kterým nejsou ušetřeni ani jablonečtí senioři, se Jablonci již poněkolikáté rozbíhá akce pro jejich informovanost ve věcech jejich bezpečnosti.

V Jablonci se seniory pracují a poskytují pečovatelské či jiné služby mnohé organizace. „Budeme za seniory docházet do klubů a zařízení, kde se schází; tedy na jejich „domácí půdu", abychom je seznámili s riziky a doporučili preventivní opatření a zájemcům věnujeme technické zabezpečovací prvky na domovní (bytové) dveře" komentuje Jiří Vaníček, který je za prevenci kriminality ve městě zodpovědný, průběh kampaně Bezpečné stáří, které je součástí Programu prevence kriminality na rok 2013.

Program pro letošek počítá i s nabídkou varovných samolepek, které bude mezi seniory distribuovat magistrát. „Chtěli jsme, aby se k podobě a obsahu samolepek vyjádřili sami senioři, aby sami chtěli samolepky využít. Proto jsme jejich podobu konzultovali s Radou starších a organizacemi, které o seniory pečují. Jsou určeny na vnitřní stranu dveří do bytu. Na nich jsou o uvedená doporučení, jak se chovat před otevřením dveří a také nezbytná telefonní čísla na městskou policii a složky integrovaného záchranného systému," vysvětlil primátor Petr Beitl, který nad celým projektem převzal záštitu.

„Samolepková kampaň" se v Jablonci objevuje v době, kdy se ve městě a zejména na sídlištích stále častěji vyskytují podomní prodejci.

Podomní prodej je zakázán městskou vyhláškou tzv. Tržním řádem, přesto v poslední době dochází k jeho porušování a zejména důvěřiví senioři jsou podomními prodejci často obtěžováni. Městská policie Jablonec nad Nisou, ve spolupráci se zdejším živnostenským úřadem, podomní prodej průběžně kontroluje.

„Bez součinnosti občanů se však nelze obejít, žádáme proto všechny ty, kteří se s nevyžádaným podomním prodejem setkají, aby informovali svého okrskáře nebo zavolali služebnu Městské policie, případně i na živnostenský úřad," apeluje na obyvatele města ředitel Městské policie Luboš Raisner.