Je v tom adrenalin. Divoká voda láká. A že jí zase bude, vždyť vodákům přidá josefodolská přehrada.Po Letech na saních je to druhá obří akce v roce, která se tradičně koná v Plavech a nejbližším okolí. Závody Českého poháru raftových sjezdů řeky Kamenice opět nalákají stovky závodníků a možná až tisícovky diváků.

Rafty se konají o víkendu 20. 21.dubna a na Kamenici se představí česká, evropská i světová raftová špička včetně úřadujících mistrů světa. Start je již tradičně v Haraticích v Dolenci v sobotu v 10 hodin, v neděli v 9,15. „Občerstvení na startu zajišťují naši hasiči, v cíli pak hasiči ze Zlaté Olešnice. Sobotní závod se jede O pohár obce Plavy," upřesnila Věra Mužíčková, starostka obce Plavy.

Účastníků bude podle organizátorů přibližně stejně jako loni a předloni, kolem šedesáti, sedmdesáti. „I program bude totožný, ve stejném časovém harmonogramu," doplnil Libor Peška za pořádající Svaz vodáků České republiky.

„Rafty už k Plavům prostě patří a jsou pro nás velkým přínosem. Po organizační stránce jde navíc o jednu z nejlépe zvládaných akcí v obci, což je o to cennější, že závody jsou spojené se stovkami lidí. A pravidelně tu máme špičkové světové závodníky, čehož si považujeme," neskrývá radost Mužíčková.

Po oba dny bude od 9 do 16 hodin zvýšen průtok Kamenice na 12 kubíků, což byl v minulých letech problém.

Třeba v roce 2010 rafty na Kamenici nevyjely vůbec. Na josefodolské přehradě, která na závody zvyšuje průtok, kvůli opravám chybělo do provozní hladiny několik metrů, a proto Povodí Labe nemohlo pustit do řeky více vody pro navýšení průtoku. Loni v březnu už chybělo přehradě do provozní hladiny jen třicet centimetrů, takže závody nakonec dostaly zelenou.

Letos je vody v nádrži dost. „Přehrada je plná, nevidíme žádný problém. Vodu pustíme," slíbil Jaroslav Jaroušek, ředitel jablonecké pobočky státního podniku Povodí Labe. „Pokud by ale došlo k mimořádné situaci na nádrži, vyhrazujeme si právo průtok snížit," doplnil Jiří Petr z vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

Paralelně se na Kamenici konají další závody a to kajakářské a kanoistické.

Organizátoři zároveň žádají vodáckou veřejnost, aby se při závodech nepletla. „Trať je nepřístupná pro dopravní prostředky a není vhodná pro začátečníky," vysvětlil Peška.

Každý závodník startuje na vlastní nebezpečí a musí být dobrým plavcem.

Více informací a propozice soutěží na webových stránkáchwww.kanoe.cz nebo www.hanace.info.