V konkurenci nejen českých, ale i slovenských, polských či maďarských sklářských škol ve sklářské soutěži Junior Glass Match Sanssouci, konané tradičně v Karlových Varech, se ani letos neztratili zástupci Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.

V uplynulém víkendu zde v mladší kategorii excelovala studentka Barbora Štefánková za dvojici broušených číší. „Vítězství je pro nás tím zajímavější, že se jedná o užitkové tvary, nikoli o volný umělecký objekt,“ popsal Martin Hlubuček, zástupce ředitelky sklářské školy.

"Celá práce od návrhu po realizaci je z mé hlavy a z mých rukou. Ale musím se přiznat, že to bylo docela narychlo. Možná právě proto mne cena ještě více těší," popsala výherkyně.

Pozornost odborné komise upoutala dvojice precizně vybroušených číší z granátového skla podjímaného tenkou vrstvou opálu v konkurenci osmačtyřiceti prací.

„Každý takový úspěch je nesmírně cenný, je to dobrý signál směrem k veřejnosti, že sklářské umělecké řemeslo může mít v našem regionu nadále vynikající úroveň,“ neskrýval Hlubuček spokojenost.

Junior Glass Match Sanssouci je jediná sklářská soutěž svého druhu v celé České republice. Již  tradičně se koná v Karlových Varech a účastní se jí sklářské školy z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Soutěží se ve dvou kategoriích: starší kategorie pojímá studenty vysokých škol, mladší pak střední školy.

I letos byla konkurence silná, když se soutěže zúčastnilo šedesát studentů.

Studenti SUPŠS Železný Brod sbírali vavříny v této soutěži již v uplynulých ročnících, když v letech 2008, 2009 a 2010 ve své kategorii opět zvítězili, dvakrát obsadili druhé místo (2008, 2011), v roce 2010 navíc získali i speciální cenu za nejlepší řemeslné zpracování.

Pořadatelem soutěže je firma Imperial Karlovy Vary, a. s., předsedou soutěžní komise byl Milan Hlaveš z pražského Uměleckoprůmyslového muzea, řediteloval Jaroslav Polanecký z Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. A měli z čeho vybírat. „Upřímně jsme litovali, že můžeme v každé kategorii udělit jen tři ceny. Prací, které by si zasloužily ocenit, bylo mnohem více,“ podotkl ředitel soutěže Polanecký.

Železnobrodskou sklářskou školu reprezentovaly práce Pavly Zelenkové (malované sklo), Andrey Bariakové (skleněné figurky), Marie Cvrčkové (hutně tvarované sklo), Hany Hanušové (ryté sklo) a Barbory Štefánkové (broušené sklo).

Studenti železnobrodské sklářské školy sbírají úspěchy jako na běžícím pásu. Neztrácejí se ale ani zdejší pedagogové. Připomeňme, že Česká mincovna na upomínku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla vyrazila zlatou a stříbrnou pamětní medaili. Revers této medaile s podpisem exprezidenta Václava Havla a textem v opisu Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí vytvořil Jan Hásek, pedagog SUPSŠ Železný Brod.