Zdá se, že vítěz je v Jablonci je jasný, ale rozhodně nebude ani ODS ani ANO 2011 určovat, kam se budoucnost na čtyři roky začne ubírat. Tím „velkým hráčem" je totiž ČSSD. Spolu s Pavlem Svobodou získala čtyři mandáty. S takovým počtem je chuť na primátorský řetěz rozhodně velká, když dva nejsilnější mají pouze po sedmi křeslech v zastupitelstvu.„Jednání probíhají intenzivně. Hledáme partnery, kde zavládne programový průnik a shodneme se i personálně," konstatoval lídr ODS Petr Beitl s tím, že další informace je předčasné zveřejňovat.

Intenzitu potvrdil i sociální demokrat Pavel Svoboda s tím, že předpokládá konkrétní výsledek ke zveřejnění za dva tři dny. „Je třeba nají takové vedení, které Jablonec někam posune," míní s tím, že dosavadní špatné nebylo. „Vždy se ale dají najít rezervy," poznamenal Svoboda.

Velmi zklamaní jsou lidé z DOMOVA. „Hledám odpověď na otázku, kde jsme udělali chybu," přiznal Petr Tulpa, který kandidátku vedl. Dokonce kvůli výsledku v podobě pouhých tří křesel zvažuje rezignaci. Bere to jako osobní prohru. „Kolegové mi ale říkají, že voliči rozhodli a mám k nim závazek," dodal Tulpa. Pokud by se rozhodl odejít, na jeho místo by nastoupila čtvrtá v pořadí úspěšnosti, ředitelka DDM Vikýř Martina Šípková.

Jak by to tedy může vypadat?

7 křesel ODS (primátor a náměstek), 4 křesla ČSSD (statutární náměstek), 3 DOMOV (náměstek), 2 TOP 09 = 16

a nebo:

7 křesel ANO 2011 (primátor a náměstek), 4 křesla ČSSD (statutární náměstek), 4 ZMĚNA (náměstek), 2 NBPJ = 17