Náš národní strom získal 43 tisíc hlasů. Tatobitská lípa lípa se tak zatím nejúspěšnějším českým stromem za dobu šestiletého trvání evropské soutěže. Do hlasování se zapojilo na 230 tisíc lidí.

Zlato letos putuje do Maďarska. Vítězem se stal s téměř 73 tisíci hlasy dub z obce Bátaszék. Roste u kaple postavené v období morové epidemie. Strom a kaple chrání obyvatele obce, kteří zde našli útočiště během povodní v roce 1956. Podle místní tradice se pro zajištění bohaté úrody hroznového vína musí kmen stromu každoročně pokapat vínem.

Internetové hlasování probíhalo po celý únor a účastnili se ho vítězové národních kol z patnácti evropských zemí. Naše reprezentantka, 650 let stará lípa z Tatobit na Semilsku, se svým příběhem vybojovala v silné konkurenci druhou příčku.

„Z umístění lípy máme velkou radost. Čeští zástupci v minulosti obvykle obsadili páté místo. Poděkování patří zejména obyvatelům Tatobit, kteří dokázali příběhem lípy oslovit a zaujmout českou veřejnost," říká ankety Strom roku Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Tatobitská lípa v soutěži Evropský strom roku 2016.

Závěrečný finiš

V samém závěru únorového hlasování už byly počty dosud získaných hlasů neveřejné. Tatobitští se obraceli na všechny strany se žádostí o podporu národního stromu. Pomáhali jim okolní starostové, k lípě přijel při své návštěvě i prezident Zeman v doprovodu hejtmana Půty, informace sdíleli lidé na síti.

„Na facebooku se to šířilo jako lavina. Rozeslala jsem všem známým, aby hlasovali. Jen v závěrečném týdnu, jak to počítám, nasbírala před deset tisíc fanoušků," okomentovala výsledek Lenka z Jablonce. K lípě pojede s rodinou: „Za pár týdnů, až pokvete…"

Odměna vítězům

V soutěži se podařilo vybrat 1 400 Eur a vítěz obdrží 560 €, tedy 40 % z vybraných peněz. Cenu od dřevosochaře Martina Patřičného navrhovatelům vítězného stromu předal europoslanec Pavel Poc a zástupce loňského vítěze Heiki Hanso.

Tatobitskou lípu ocenili partneři soutěže Sabine von Wirén-Lehr ze společnosti Tetra Pak a Thierry de l´ Escaille z ELO.

Třetímu stromu v pořadí, hrušni z Bošáci na Slovensku, poblahopřáli Daniel Calleja Crespo, generální ředitel pro životní prostředí Evropské komise, a ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Právě slovenský strom neuvěřitelně zabojoval v posledním týdnu, když už byl počet dosud získaných hlasů neveřejný. O bronz a bramborovou medaili se dělil se španělskou dubo-borovicí. Ve finiši naši východní sousedé zaktivovali fanoušky a získali pro hrušeň třetí místo.

Další ročník tohoto charitativního projektu odstartoval a kdokoli může do ankety nominovat svůj oblíbený strom. Příležitosti by se měli chopit zejména aktivní lidé, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí. Díky finálovému hlasování totiž mohou získat peníze na ošetření stromu, výsadbu nových nebo jejich propagaci. Nadace Partnerství nominace na Strom roku 2016 přijímá do 30. dubna. Informace, jak strom přihlásit, zájemci najdou na www.stromroku.cz.