Jak Jablonecký deník již informoval, dnes, v pátek 9. ledna proběhne v železném Brodě cyklus přednášek a debat na téma Skleněné betlémy. Nad konferencí převzalo záštitu České sdružení přátel betlémů.„Akce je určena nejširší veřejnosti, ne jenom tedy odborné, ale všem, kteří mají rádi betlémy, sklo, Železný Brod," přiblížila Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod.

Konference se uskuteční v KC Kino a to od 10 hodin.

Dopolední program nabídne přednášky Zity Suchánkové, ředitelky Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, s tématem Skleněné betlémy a čeští skláři, Bohunky Krámské, etnografce a kurátorce Severočeského muzea v Liberci s tématem Betlémářství na Železnobrodsku a Martin Hlubuček, zástupce železnobrodské sklářské školy, jež poreferuje o skleněných betlémech v pojetí sklářské školy.

Program pak pokračuje od 14 hodin, kdy o cestě od soukromé sbírky po velké výstavy povypráví Alena Kortanová, zakladatelka tradice výstav Skleněné betlémy. Po ní bude patřit pódium Zdeňku Sochorovi, skláři, jež se specializuje na hutní figurky.

Návštěvníci mají zároveň poslední možnost shlédnou letošní výstavu Skleněné betlémy. „V kině bude vystavena i má soukromá sbírka skleněných betlémů, která čítá už skoro třicet exponátů," doplnila Alena Kortanová, na jejíž popud výstavy betlémů v Brodě vznikly.

Příští rok?

Příští rok by měl proběhnout již sedmý ročník výstavy její a organizátoři již vědí, že ji musí oživit. „Bude pravděpodobně spojením skleněných betlémů a dalších brodských provedení z papíru a dřeva, pokud budou lidé ochotní nám je zapůjčit," přiblížila Iva Chaloupková.

Škoda, že na vlastní oči neuvidíme papírový betlém rodiny Hlubučkových, tři metry na padesát centimetrů velkého. „Bohužel jej nemůžou vzhledem k rodinné tradici na příští výstavu betlémů zapůjčit, ale vyrobíme z fotografií dokumentaci," dodala Chaloupková.