Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke Sněžence pomohl dětem Huascarán

Smržovka - Příběh výtvarného centra ve Smržovce se začal psát na stránkách knih o neštěstí horolezců.

26.9.2013
SDÍLEJ:

HuascaránFoto: Jiří Hladík

Evropské výtvarné centrum Sněženka již 12 let nabízí postiženým dětem prostory k výtvarnému vyžití. Co ale stálo na začátku jeho historie? Horolezec Lubomír Vejražka,navštívil Peruánské Andy pětkrát.

Nepomyslel si ale, že jednou budou psát příběh dětského centra ve Smržovce. Společně s kolegou Jiřím Hladíkem našli způsob, jak neštěstí československé skupiny horolezců pod Huascaránem z roku 1970 přeměnit ve skutek, jenž by pozitivně ovlivnil život postižených dětí.

„Tehdy se při zemětřesení uvolnila lavina z vrcholu Huascarán. Její boční část zasáhla tábor horolezců. Všichni zahynuli, našlo se pouze jedno tělo. Zemětřesení pohřbilo také sedmdesát tisíc Peruánců, z toho dvacet tisíc přímo pod lavinou," zavzpomínal Lubomír Vejražka.

Dva kamarádi hledali v příběhu souvislosti a nemuseli chodit daleko. Rozhodli se pro projekt s názvem Huascarán. Vycházet v něm ale nechtěli z příběhu členů expedice. Z projektu vznikly dvě knihy, v té první věnovali pozornost pozůstalým po horolezcích. „Zajímalo nás, jak rodiny neštěstí prožívaly a jaký vliv měla událost na jejich osudy. V tehdejším Československu totiž příbuzní dlouho nevěděli, co se v Peru vůbec stalo, kdo přežil. Dostávali pouze nesouvislé zprávy. Horolezci nebyli nalezeni, takže ani vdovy nemohly zprvu dostat finanční prostředky z jejich pojistek, obdržely je až po dvou letech. Proto se některé brzy začaly dostávat do finančních potíží," dodal horolezec Vejražka.

V druhém díle psali o rodinách tragicky zemřelých indiánů a o současnému životu pod Huascaránem.

Návaznost mezi událostí a dětmi s postižením nehledali autoři projektu dlouho. Tragický příběh z Peru a osudy postižených dětí spojila osobnost jednoho z horolezců, Bohumila Nejedla, známého pod přezdívkou Bogan.

Před odjezdem na expedici pracoval v Jedličkově ústavu. V jeho šlépějích tam pak pokračovala také dcera Alena Horáková-Nejedlová. Právě na ni se tvůrci projektu obrátili, když začínali. Na ni a na ostatní rodiny po horolezcích. A ona jejich iniciativu podpořila.

Podařilo se též sehnat malou dotaci na letenky do Peru pro vdovy horolezců, pro ni a autory projektu. Chtěli pořídit fotky, a vypátrat další informace o expedici. Po dvaceti čtyřech letech od neštěstí se už ale mnoho zpráv nenašlo.

Po návratu z Peru Vejražka a Hladík uspořádali společně s Alenou promítání v Jedličkově ústavu. Děti reagovaly spontánně a začaly tvořit obrázky a keramiku na téma Peru, Indiáni, Huascarán. A to právě pod vedením Aleny, která v ústavu vedla výtvarnou dílnu. Výsledek dětské tvorby byl vynikající. Vznikla výstava jejich prací a Hladíkových fotek. U návštěvníků měla velký ohlas. Díky ní se postupně zrodila myšlenka vzniku Sněženky. Při definici jejich cílů pomáhala právě i Alena.

Sněžence šlo o to, dát prostor dětské tvořivosti, která, obzvlášť u dětí postižených, hraje významnou roli. Takovému zjištění se tehdy v projektové činnosti velká pozornost nevěnovala. Výsledky smržovské Sněženky potvrdila správnost jejich vizí.

„Postižené dítě získává výtvarnou činností pozitivní přístup k životu. V rámci svých možností vidí, že jeho obrázky přinášejí radost dalším lidem", zdůvodnil záměr projektu Lubomír Vejražka a pokračoval: „ Náš projekt se jevil jako průlomový, podporovali jsme v něm konkrétní aktivitu dětí. I přesto jsme naráželi na zkostnatělé podmínky při jeho podání. Nešlo v něm totiž uvést požadovanou měřitelnou veličinu jak moc bude výtvarná činnost na děti působit. Nebylo přece důležité „kolik", ale jak zážitková terapie působí na dětské nitro. Bylo nám jasné, že přínosem bude také začlenění dětí s handicapem mezi ostatní."

Pánové začali hledat objekt, kde by se mohli malí tvůrci setkávat, společně tvořit a hledat nové kamarády. V rozhodování zvítězil objekt ve Smržovce. Zastupitelé města nápad podpořili, dali k dispozici budovu bývalé mateřské školky a pomohli získat státní dotaci. Nové prostředí se stalo součástí léčebných procedur dětí.

K penězům přispěla částečně také i dvoudílná kniha, která vyšla v letech 1995 a 1999 a stejně jako výstava v Drážďanech, se dočkala velkého ohlasu. Jako dárek vždy obdarovaného potěšila.

Autory L. Vejražku a J. Hladíka přijal dokonce prezident a viceprezident Peru, navštívili s publikací také nejvyšší představitelku peruánského parlamentu. Tamní obyvatelé knihy přijali s obdivem a vzpomínkou na sedmdesát tisíc zemřelých spoluobčanů.

Díky přátelství s nimi a díky publicitě knihy se nejen v Peru podařilo získat další prostředky, které odstartovaly rekonstrukci smržovské Sněženky.

Pověst knihy v Peru podpořila i pověst smržovského centra v České republice. Neštěstí čtrnácti horolezců přineslo štěstí handicapovaným dětem, které dnes přijíždějí do výtvarného centra, najdou v něm nové kamarády a stráví s nimi příjemné chvíle.

Autor: Dagmar Březinová

Autor: Redakce

26.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Jablonec n. N. - Pardubice. Jablonec - červené dresy
10

V Jablonci se hraje extraliga házené

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Klub Na Rampě tento týden hostí další ročník festivalu filmů

Jablonec nad Nisou – Právě dnes, v úterý 17. října, odstartuje v Klubu Na Rampě již patnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení