Ve čtvrtek 1. listopadu poprvé digitálně. KC Kino Železný Brod již ve čtvrtek příštího týdne uvítá diváky natěšené na premiérové digitální promítání. Začínají tady stylově diváky má ohromit nová bondovka v titulní roli s Danielem Craigem.Kinu však zůstane „vlastní ksicht", když se ani v době digitalizace nevzdává alternativních či starších filmů, výstav či besed. „Zůstaneme takzvaným jiným kinem. Ale díky digitalizaci můžeme nabízet i filmové novinky v nejvyšší kvalitě," upřesnil David Pešek, vedoucí KC Kino.

Digitalizace železnobrodského kina přišla zdejší radnici na necelé tři miliony korun. „V podstatě se v sále nemusely dělat žádné jiné úpravy, drobnými obměnami prošla jen promítací kabina," popsal André Jakubička, starosta Železného Brodu.

A napoprvé tu promítnou bondovku zdarma. Zájemci si ale musí lístky rezervovat prostřednictvím e-mailu, který musí zaslat na adresu info@kinobrod.cz. Do předmětu stačí napsat Skyfall rezervace a do těla zprávy celé své jméno.

„A pozor, na jedno jméno lze rezervovat maximálně dvě (neadresná) místa. Vstupenky si potom na pokladně kina lidé vyzvednou v den slavnostního zahájení nejpozději půl hodiny před začátkem. Buďte před kinem včas a doufejte, že se v rámci rezervací nevyprodala celá jeho kapacita a nějaké místo tudíž zbude," sdělil David Pešek. Již v úterý v noci bylo objednána necelá stovky lístků, když do zdejšího kina se vejde 187 diváků.

Bližší informace najdou zájemci i na nově spuštěných internetových stránkách www.kinobrod.cz.

Radnice i David Pešek věří, že digitalizace zdejší kino pozvedne.

Již minulou sezonu kino bojovalo o přežití, když distributoři začali filmové novinky distribuovat právě jen v digitální kvalitě. Na kino zůstávaly jen drobky.

A na radnici začali přemýšlet, co s kinem dál. V podstatě byly dvě alternativy. Buď se digitalizuje a kino pojede, nebo pokulhá v okleštěném programu. Což podle názoru většiny zastupitelů povede k faktickému ukončení provozu.

Příznivci digitalizace nakonec zvítězili, aniž by zájemci o debaty a výstavy přišli zkrátka. Vždyť jen v listopadu bude v kině přednášet žákům a studentům Ivan Douda, zakladatel Drop In a expert na drogovou problematiku, o drogových závislostech a jejich rizicích. Těšit se mohou i na vyprávění Jana Tomeška o Mexiku. Filmový klub pak v tomto měsíci nabídne třeba jeden z vrcholů československé nové vlny Hoří, má panenko v restaurované podobě.

Vstup na filmové novinky vzrostou. Diváci byli zvyklí zaplatit méně než stokorunu, teď si mnohdy citelně připlatí.

David Pešek má plán, jak ceny tlačit dolů. „Setkal jsem se s názory, že chceme nekřesťanské peníze. Přitom ceny vstupného určují distributoři, proti tomu nic neuděláme. Ale je možné promítání filmu o dva čtyři týdny odložit, v té době chtějí distributoři za vstupné již méně. V mnoha případech se budeme takto řídit," vysvětlil Pešek.

Ve foyer bude pro návštěvníky i nadále přichystána káva a čaj zdarma.