„Dnes prodáváme knihy se slevou 15 %. Je to symbolické vyjádření knihkupeckého a nakladatelského sektoru, aby daň na knihy a informace byla nulová. Teď je právě těch 15 %. Vládní koalice slíbila od ledna příštího roku daňové zatížení snížit zatím na deset procent," vysvětlil mimořádnou akci Vladimír Opatrný, majitel jabloneckého knihkupectví Serius.

Ve vybraných knihkupectvích v celé republice nabízeli knihkupci v jeden den knihy levnější o částku za DPH. Slib vládní koalice, že daň sníží a možná i zruší úplně, by pro čtenáře bylo určitě pádným důvodem, kvůli kterému by se někteří ke tištěným publikacím opět rádi vrátili.

„Se snížením na deset procent jsme zatím jako s prvním vstřícným krokem spokojení. Rádi bychom se ale dostali na nulové daňové zatížení. Nastal by možná problém s legislativou v rámci Evropské unie. Nulová sazba by totiž musela být předjednaná a toho zatím nebylo dosaženo," dodal Vladimír Opatrný.

Zdůraznil také, že akce měla u čtenářů velký ohlas. Bylo o ní totiž slyšet už od 1.dubna. Také tajemnice Svazu knihkupců a nakladatelů Marcela Turečková ji vyhodnotila jako úspěšnou.

„Svaz mapuje český knižní trh a pořádá také veletrh s dvacetiletou tradicí a dnes už evropským jménem, Svět knihy. Ten se koná se v květnu v Praze," uvedl další zajímavé aktivity Opatrný.

Akci v Seriu podpořil také poslanec Lukáš Pleticha. Zakoupil si odbornou právní literaturu a přislíbil, že určitě zvedne ruku, až budou ve sněmovně hlasovat o změnách sazeb DPH ve prospěch knihkupců. „Akce přilákala do našeho knihkupectví čtyřnásobek zákazníků oproti běžnému provozu, což určitě není málo," dodal ještě Vladimír Opatrný.

Připomenul také, že mají vždy připravené novinky, které stojí za přečtení. Pravidelné jsou i některé akce: „V nabídce máme publikace, na které čtenáři dlouho čekali. V úterý 29. dubna od 17 hodin přijede Zuzana Li, překladatelka čínské literatury."