Tyršovy sady se bezmála staly synonymem místa zločinu. Zvláště po nocích tu bujely různé drobné krádeže, výtržnictví, či fyzické násilí. Slabé osvětlení prostě lákalo poberty všeho druhu.Jeden z posledních případů se tu odehrál v pátek 24. května v noci. V ulici Budovatelů přibližně padesát metrů od křižovatky s ulicí Poštovní směrem na Liberec.

„Dva mladí muži chodníku přistoupili k mladistvému chodci a pod pohrůžkou násilí i užití násilí se zmocnili jeho mobilního telefonu a náramku z bílého kovu," přiblížila Dagmar Sochorová, mluvčí jablonecké policie.

Policie oba poberty striktně dopadla. A v neděli 26. května na osmnáctiletého obviněného soudce Okresního soudu v Jablonci n. N. uvalil vazbu a následně byl policejní hlídkou eskortován do Vazební věznice v Liberci. „Druhý obviněný je stíhán na svobodě," doplnila Sochorová.

Skoro před dvěma měsíci tu došlo i k napadení mladé ženy. Devatenáctiletý muž v bílé bundě ji sledoval již od autobusového nádraží. Ženu dohnal, začal ji obtěžovat a osahávat.

K většímu incidentu došlo, když dvojice dorazila až do parku Nová Pasířská. „Tady ženu povalil na zem, okradl o peněženku a mobilní telefon a utekl," přiblížili jablonečtí strážníci. Ti na místo dorazili bezprostředně po útoku.

Podobným případům by ale měl být konec. Město uspělo se žádostí o dotace.

A to na dva investiční projekty, a to na rozšíření kamerového systému a na osvětlení rizikové lokality Tyršovy sady. „Oba projekty uspěly. Celková výše dotace činí 795 tisíc korun," přiblížila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Nový kamerový bod bude umístěn na osvětlení fotbalového stadionu a bude monitorovat Dobytčí trh. „Cílem je vytlačit z lokality pouliční kriminalitu vykrádání motorových vozidel, krádeže motorových vozidel, a výtržnictví, ublížení na zdraví. Monitoring této oblasti umožní i případný rychlý zásah policie," popsal Jiří Vaníček, vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu.

Vzhledem k tomu, že v této lokalitě se nachází vstup fanoušků hostů na fotbalový stadion, přispěje nová kamera i k zajištění bezpečnosti návštěvníků. Náklady na pořízení nového kamerového bodu jsou vyčísleny na 400 tisíc korun, spoluúčast města činí 100 tisíc. Kamerový bod na Dobytčím trhu bude 32. bodem městského kamerového systému.

Lokalita Tyršova parku podle bezpečnostní analýzy i Sociologického průzkumu pocitu bezpečí občanů z roku 2012 patří k nejrizikovějším oblastem Jablonce z hlediska bezpečnosti a kriminality.

„Nové a účinnější osvětlení bude instalováno ve druhé polovině letošního roku a mělo by přispět k větší bezpečnosti návštěvníků parku a obyvatel," upřesnila Hozová. 39 nových svítidel za celkem 895 tisíc korun nahradí stávající osvětlení v Tyršových sadech a přilehlých ulicích U Balvanu a Fügnerově Dotace ministerstva vnitra byla přidělena ve výši 495 tisíc korun. Zbytek peněz bude uhrazen z městského rozpočtu.

Z dalších dvou žádostí byla přidělena dotace ve výši 28 tisíc korun na projekt pro seniory Bezpečné stáří. „Bohužel jsme nezískali dotaci na výchovně vzdělávací tábor, i když loni byl hodnocen jako velmi kvalitní v rámci celé republiky," dodal Vaníček.