Okresní soud v Jablonci nad Nisou se vzdal případu dvou litoměřických soudců, kteří jsou obžalovaní z braní úplatků. Soudkyně, které byla věc přidělena, se z případu vyloučila a stejně se rozhodli další tři jablonečtí soudci. „Případ byl proto postoupen Vrchnímu soudu v Praze, který rozhodne o jeho přikázání jinému soudu," sdělil mluvčí soudu Jaroslav Kneř.Soudci Ladislav Jelínek a Josef Knotek jsou obžalováni z korupce a zneužití pravomocí úřední osoby, hrozí jim až deset let vězení. Už dříve se případu kvůli možné podjatosti vzdalo litoměřické státní zastupitelství. Z důvodu místní nepříslušnosti už odmítl případ projednat i Okresní soud v Lounech. Vrchní soud pak případ přidělil do Jablonce. I tamní soudci však odmítají soudit své kolegy.

„Důvodem vyloučení je ve všech případech skutečnost, že soudci osobně znají jednoho nebo více obviněných," vysvětlil mluvčí jabloneckého soudu Kneř. Je to podle něj dáno především tím, že dva z obviněných působili u Okresního soudu v Litoměřicích, přičemž soudci okresních soudů v obvodu ústeckého Krajského soudu se běžně společně účastní množství akcí.

Oba litoměřické soudce zadržela policie loni v říjnu. Podle ní za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Aktivnější prý byl Knotek, jenž na začátku trestního stíhání skončil ve vazbě, z níž už byl ale propuštěn, zatímco Jelínek zůstal na svobodě. Jelínek na Knotkův popud za láhev whisky urychlil podmíněné propuštění muže odsouzeného za leasingové podvody, sám ale v médiích odmítl, že by šlo o úplatek. Vyšetřovací spis si od té doby justice předává.

Podle státního zástupce jsou důvodem k žalobě desetitisícové úplatky, které Knotek údajně dostával. „Ve třech případech šlo o manipulaci s termíny trestu, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v jedné o ovlivnění samotného trestního řízení," řekl již dříve ČTK státní zástupce Roman Dragoun, když v červenci podával obžalobu. Té čelí i soudní zapisovatelka a tři lidé, kteří podle žalobce byli se soudci v přátelském vztahu a upláceli je.

Žalobce nikoho nejmenoval, mezi obžalovanými je ale i podnikatel Antonín Kühn, který je radní v Brozanech nad Ohří a sponzor divizních fotbalistů. Kühn podal letos na jaře proti svému stíhání neúspěšně ústavní stížnost.

Ministr spravedlnosti oba soudce loni dočasně zprostil soudcovské funkce. Na soud nastoupila hloubková kontrola. Odhalila pochybení i u místopředsedkyně soudu Jany Márové, jež později sama rezignovala.