Mezi lidmi převládá lehké opovržení nad zbožím ze zastaváren. Opak je ale často pravdou. Leckdy tam totiž najdete nové věci, které jsou v daný okamžik pro prodávající nadějí na lepší zítra. Jak to chodí v Jablonci? Šli jsme se podívat.

Dotazovaní zaměstnanci tří jabloneckých totiž potvrdili, že často bývají záchranou třeba pro seniory. Hledají u nich totiž na poslední chvíli řešení své neřešitelné situace, než se u jejich dveří objeví doručovatelka s penzí. Z takového zjištění ale spíše mrazí, než aby vyvolalo opovržení.

A že jsou tyto krámky pokladnicí pro věci zcizené ? Ani tato verze není jednoznačně pravdivá. Možná vyjma zastaváren velkých měst, které mají provoz nonstop a ve kterých se setkávají ve dne i v noci různé typy lidí.

„Při dokumentaci, kterou musíme ke každému přinesenému zboží vypsat, není možné, abychom nabízeli kradené předměty. Prodávající se musí prokázat občanským průkazem. Jeho pravost sice neprověříme, ale prozradit nám o sobě musí ještě další informace. Jsme povinni všechno zapsat a založit. Určitě se tedy zloději zastavárnám spíše vyhýbají," vysvětlil Jan Čtveráček, jeden z provozovatelů.

Jak také potvrdil, dveře si u něho i tak několikrát za týden podávají jak policisté, tak kontroly všeho druhu.

Druhou diskutovanou otázkou je kvalita. V jabloneckých zastavárnách překvapili sdělením, že na každé zboží dávají záruku a zákazník ho může reklamovat. V případě, že je závada uznána, přijde o peníze majitel obchodu.

Dříve tedy spíše provozovny opředené tajemstvím se, možná bohužel, zase dostávají do kurzu. Ať už je to ekonomickou situací těch, kteří nabízejí nebo zájmem o věci starobylé těch, kteří v nich kupují. Pro vlastníky prodejen je to ale zpráva dobrá.

Rozmanitý sortiment leckdy vyvolá úsměv na rtech. Jak je vidět, v těžkých chvílích je schopen člověk nabídnout k prodeji kde co. Úsměvnější verzi zájmu o tyto služby uvedl jeden z provozovatelů slovy: „Dokonce u mne zastavovala zboží paní, které se nechtělo domů pro peníze na jiný nákup. Tak mi nabídla to, co měla u sebe a další den si zase pro svůj „majetek" přišla."

Ve městě dnes už můžete najít také zastavárny zlata. Bývají nejčastěji součástí prodejny se zlatými předměty nebo s bazarovým zbožím. I tady ale prodavač potvrdil, že mu zlato občas přinesou lidé, kteří potřebují rychle a bez čekání vyřešit svoji finanční situaci. Po výplatě se přicházejí zboží vyzvednout.

Autor: Dagmar Březinová