Stezka, kterou v iQLandii připravili ve spolupráci s firmou Preciosa, navazuje na myšlenku Křišťálového údolí, které poukazuje na význam skla, sklářství a tradice v regionu. Sklářská výroba a pokroky jejích technologií nyní našly své místo i v iQLandii. „Sedm zastavení Křišťálové stezky, na jejímž konci mohou návštěvníci rozsvítit zbrusu novou světelnou instalaci Molekuly, je ale pouhý začátek,“ řekl ředitel oblíbeného turistického cíle v kraji Pavel Coufal.
Každý rok do stezky přibydou nové exponáty. Dalším v řadě bude představení rokajlu, tedy jednoho z nejtypičtějších druhů korálků. „Chceme, aby stezka měla postupně desítku zastavení, která se budou obměňovat. Rádi bychom ukázali, jak se daří eliminovat například používání olova při výrobě skla a nahradit ho přírodě přátelštějšími materiály. Ukázat i hi-tech výrobky českého sklářství,“ dodal Coufal.
Nová expozice zvídavým návštěvníkům přiblíží, z čeho se sklo skládá, jakým způsobem se vyrábí nebo jakou roli při jeho vzniku hrají přírodní živly. Jeho vlastnostem se věnuje optický kabinet, kde si mohou zájemci vyzkoušet optické přístroje. Nechybí ani informace o využití skla v medicíně a stavebnictví či test barvocitu.

„S pomocí webové aplikace si lidé projdou zastavení a po zodpovězení otázek získají heslo, kterým po zadání do ovládacího panelu rozsvítí křišťálové Molekuly,“ přiblížil Coufal. Tato nová interaktivní světelná instalace představuje vyvrcholení Křišťálové stezky. Nahradila původní zavěšenou obří molekulu, která byla jedním z hlavních symbolů libereckého science centra.
„Věda a výzkum jsou nám velmi blízké. Spolupráce s iQLandií v sobě obsahuje vše, co vnímáme jako klíčové elementy naší práce. Kombinování tradičních metod sklářů, originálního designu s moderními materiály a technologiemi, které formují současnost a budoucnost sklářského průmyslu,“ sdělila generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.
Instalace Molekuly se skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metru a váží 220 kilogramů. Její designové řešení představuje bohatství regionu. „Barvy ručně foukaných komponent odkazují na Křišťálové údolí. Modrá barva symbolizuje vodu, jantarově žlutá sklářský písek a zelená lesy. Bílé koule zobrazují základní stavební kámen s poselstvím o důležité roli vědy a inovací,“ osvětlil senior designér společnosti Martin Prokeš, který originální instalaci navrhl.

Liberecká iQLandia, která funguje už sedmým rokem, se umístila v deseti nejnavštěvovanějších turistických cílech v Libereckém kraji za loňský rok. Patřilo jí druhé místo. Přesto na ni dolehla epidemie koronaviru. Kvůli nucenému uzavření se propadla návštěvnost o 45 %, což způsobilo finanční ztráty přibližně patnáct milionů korun. „Museli jsme redukovat počet kolegů o celou třetinu a zavádět další úsporná opatření,“ podotkl Coufal s tím, že se jim přesto podařilo investovat do nových exponátů a vyměnit technologii v planetáriu a posunout ho tak zpátky na evropský standard.
Ze skladby návštěvníků nyní zcela vymizeli němečtí a polští turisté, kteří většinou tvořili třetinu příchozích. „Počítáme, že pokud se na podzim nic nezkazí, navštíví nás zhruba čtvrt milionu lidí. Tedy zhruba polovina než obvykle,“ doplnil ředitel vědeckého centra.