Na místo, kde došlo k pádu, vyrazili záchranáři Horské služby Pec pod Sněžkou, polští záchranáři z GOPR a vrtulník z Hradce Králové. Zásah komplikovalo špatné počasí.

„Šestičlenná skupina českých turistů se rozhodla k sestupu z vrcholu po takzvané Jubilejní cestě. Ve velmi exponovaném a ledovatém místě už nebyli schopni dalšího postupu. Ve chvíli, kdy jedna členka skupiny sklouzla z cesty do údolí Lomniczky, si přivolali na pomoc horské záchranáře," popsali horští záchranáři na svém facebookovém profilu a potvrdili, že pětici lidí se podařilo bezpečně odtransportovat na Slezský dům.

Při úterní tragické události na Sněžce zasahovali záchranáři z polské a české Horské služby, vojáci z jednotky Komando a tři vrtulníky.
Při tragickém pádu ze Sněžky zemřeli dva polští turisté. Bylo jim 23 a 47 let

Turistka, která spadla do údolí, je bez zranění a s jinou skupinou turistů pokračuje v cestě do polské Karpacze. Bohužel i přes všechna varování, výstrahy a opakované apely, byli turisté opět pro takovouto horskou túru nevhodně vybaveni. Navíc si skupina vybrala cestu, která je v zimním období uzavřená.

Podle informací Horské služby je na hřebenech Krkonoš 130 - 160 cm sněhu.V nočních hodinách se nad 1200 metrů ochladilo, čímž vznikla ledová krusta. Pod 1200 metry je sněhová pokrývka mokrá až podmáčená, pod krustou je také mokrá. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Existuje možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Mohlo by vás zajímat: Jizerská padesátka v neděli nebude, zrušil ji nedostatek sněhu a teplo

Zdroj: Deník/Jan Sedlák