Výrobce tradičních dřevěných hraček Detoa Albrechtice pořádá už potřetí soutěž o nejhezčí dětskou hračku Týden české hračky. Mohou se zapojit nejen děti, ale i dospělí. Po celý týden mohou v tamních tvůrčích dílnách vyrábět hračky podle vlastní fantazie. „Už teď je přihlášeno bezmála čtyři sta účastníků, hlavně dětí," řekla asistentka jednatele Marcela Pánková.

Dřevěné hračky a módní bižuterie se v Jizerských horách vyrábějí už více než sto let. Od roku 1993 je společnost v soukromých rukou, podniká pod značkou Detoa a zaměstnává 200 lidí. Turistům se podnik otevírá čtvrtý rok.

Dlouholetou tradici výroby dřevěných hraček chce firma svou soutěží lidem přiblížit. Týden české hračky má ale především podpořit rozvoj dětské fantazie, kreativity, zručnosti a vtipu. Zájem o akci s každým rokem roste. Soutěž začala v pondělí. „Na středu už máme objednáno sto dvacet dětí, budeme pro ně asi muset obětovat i sousední kavárnu, protože kapacita našich dílen nebude stačit," řekla Pánková.

Soutěží se v sedmi kategoriích: do šesti, do osmi, do deseti, do 15 a do 40 let a pak všichni starší, samostatnou kategorii mají zaměstnanci a jejich děti. Soutěžící dostanou sáček s různě namíchanými dílky, lepidlo a barevné fixy a pak už jen mohou popustit uzdu fantazii.

„Soutěžit se bude každý den až do soboty 19. října, kdy slavnostně vyhlásíme absolutní vítěze jednotlivých kategorií," řekla Pánková. Každý den vyhlašují vítěze dne, žádný účastník ale neodejde z Detoy s prázdnou. Každý soutěžící získá diplom a drobný suvenýr.