Festival Malá Skála

Ve stejném termínu jako obří Benátská noc, se koná na Malé Skále Festival Malá Skála. Jednodenní akce proběhne v sobotu 27. července.

Akce vznikla poprvé v loňském roce, tedy v době, kdy se Benátská noc odstěhovala z Malé Skály do Liberce Vesce. Loni se Festival Malá Skála konal na prostranství u hlavní silnice.

Letos se přesunul. „Nové místo se nachází u cyklostezky mezi vlakovým nádražím a Jizerou, v místě, kde měla Benátská noc zákulisí," vysvětlil za pořádající SDH Malá Skála Ondřej Nejedlo.

A kdo tu vystoupí? Oproti prvnímu ročníku, který sezval kapely a interprety z blízkého okolí, se představí i dvě špičkové klubové kapely.

Ready Kirken přivezou svěží pop rockové písničky, Prague Conspiracy, jak název napovídá, pochází z Prahy, a předvedou dle svých slov death rock.

Festival Malá Skála startuje v sobotu 27. července v 13 hodin. Vystoupí devět kapel.

Oslava léta

Návštěvu Festivalu Malá Skála můžete spojit i s oslavou léta v areálu sportovního centra Žlutá plovárna na Jizeře. Akce nabízí opalování, rekreační sporty a zábavu pro celou rodinu. Dobrou náladu podpoří reggae muzika z gramofonových desek, karibské nápoje a karibský gril. Závod pro všechny na paddleboeardech, soutěže pro děti. Vstup na akci zdarma. V sobotu 27. července od 14 hodin.

Anenská sklářská slavnost

V sobotu 27. července je na Jizerce od 10 do 17 hodin připraven bohatý program Anenské sklářské slavnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout třeba tradiční výrobu sklářských výrobků. Na pouti vystoupí folklórní soubor Šafrán, připraveno je loutkové divadlo, pozorování slunce či soutěže. A samozřejmě dorazí i zakladatel skláren na Jizerce F. A. Riedel, který pouti požehná. Dále pak zájemci mohou vidět příjezd výpravy historických kol z polského Orle, rýžování drahých kamenů a pozorovat slunce hvězdářskými dalekohledy. Po celý den se budou také konat prohlídky Muzea Jizerských hor. Večer se mohou těšit na pravý Anenský bál v restauraci Pyramida.

ZasTenRock Zásada

Letošní ročník, v sobotu 27. července, se ponese ve znamení revivalových kapel. Hlavním hitem budou kapely Kabát-Tribute, Roxette Revival, Michal David Revival, Elán Revival, Creedence revival a The Broken Dam.  Dále účast potvrdila jablonecká kapela Mandragora. Pro návštěvníky vyroste přímo v areálu hřiště také stanové městečko s kapacitou 100 stanů, a pro majitele vstupenky je zdarma. Začátek ve 14 hodin na fotbalovém hřišti Zásada.

Den pravěkých sekerek

V sobotu 27. července předvedou od 10 do 18 hodin v Kittelově muzeu raritu zdejšího kraje. Před lety tu byla prozkoumána oblast takzvaného Černostudničního hřebene, která potvrdila domněnky. Ano, zdejší kamen byl tak odolný, že ho tu lidé těžili již před tisíci lety a vyráběli z něj nástroje, jež se dodnes nacházejí v mnoha částech celé Evropy. Během dne budou návštěvníci moci zhlédnout a sami si vyzkoušet: sekání replikou kamenné sekerky, štípání kamene, broušení kamene do tvaru sekerek a drcení obilí kamennými nástroji. Vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin bude probíhat skupinový výklad pro veřejnost, který povedou archeologové. Kromě toho mohou návštěvníci v budově Kittelova muzea zhlédnout doplněnou expozici o historii objevu, která vznikla ve spolupráci s archeology Muzea Českého ráje v Turnově. Novinkou je model těžebního areálu z doby kamenné, právě tak, jak mohl vypadat nedaleko na Dolní Černé Studnici. Akce se koná za každého počasí.

Jirkovská pouť

Sbor dobrovolných hasičů Jirkov (u Železného Brodu) pořádá v neděli 28. července za hasičárnou tradiční Jirkovskou pouť. Od 14 hodin zahraje a zazpívá Tonda Ulmann, od 18 hodin hraje pop-rocková skupina Těsně Vedle. Občerstvení, včetně uzeniny na grilu a studeného piva zajištěno. Přijďte!