Meteorologové na víkend slibují slunečné počasí s teplotami kolem 30 stupňů Celsia. Relativně teplá zůstává i voda, třeba v Máchově jezeře má 22 stupňů. Hygienici ale doporučují lidem, aby se po koupání v jezeře osprchovali. To samé platí pro nedaleké Hamerské jezero. Důvodem je v obou případech zvýšený výskyt sinic. Zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží je zejména u vnímavých jedinců, kam patří alergici, těhotné ženy či děti.

Mírně zhoršená je kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci, teplota vody je tam mezi 19 a 21 stupni Celsia. Pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů je ale velmi nízká, důvodem pro zařazení na druhý stupeň v pětibodové stupnici je snížená průhlednost. Mají ji i koupaliště v Nedamově u Dubé na Českolipsku a Košťálově na Semilsku.

Hygienici sledují v Libereckém kraji 34 vodních ploch. Nevhodné ke koupání jsou dvě. V Zákupech se vyskytly cerkárie, které mohou vyvolat svědivé vyrážky a při opakovaných infekcích i bouřlivější alergické reakce. V chrastavském koupališti se po záplavách 2010 objevily bakterie, jež naznačují fekální znečištění. Následkem mohou být vyrážky, zvracení a průjem. Letošní rozbory sice jsou dobré, hygienici ale vycházejí z toho, že problém je dlouhodobý a berou v potaz výsledky i z předchozích let.